Domů Nemoci Ortopedie Naražená kostrč

Naražená kostrč

Naražená kostrč je bolestivý stav, který vzniká po pádu, nárazu na kostrč. Nejčastěji k tomu dochází při podklouznutí nohou a dopadnutí na hýždě.

Kostrč:

Kostrč neboli kost kostrční (os coccygis) je poslední kost tvořící páteř. Jedná se o malou kůstku, která vznikla spojením posledních obratlů a je možné říci, že je to pozůstatek ocasu. Kostrční kost má trojúhelníkový tvar, nad ní leží kost křížová, s níž je spojená chrupavkou a konec kostrče je volný. To znamená, že je mezi těmito kostmi možná mírný pohyb. 

Úrazy kostrče:

K úrazům kostrče, včetně naražení kostrče dochází nejčastěji při pádu či dopadu na tvrdou podložku. Může dojít k pochroumání kostrče, včetně vyosení kostrční kosti, což je často způsobeno stahem okolních svalů. 

Mezi akutní příznaky po pádu při naražení kostrče jsou např.:

  • velká bolestivost v oblasti kostrče, neschopnost se posadit, problémy může dělat i chůze
  • hematom
  • otok

Při vyosení se mohou objevit také chronické obtíže, neboť je kostrč doslova zablokovaná a nepruží, jak je běžné, což může způsobovat řadu dlouhotrvajících potíží, např.

  • bolesti v oblasti beder
  • bolesti v oblasti esíček (sakroiliakálního skloubení)
  • bolesti hrudní a krční páteře
  • bolesti hlavy
  • menstruační bolesti

Diagnostika naražené kostrče:

Po pádu na kostrč je často přítomná velká bolest, která klienta přivede k lékaři, nejčastěji chirurgovi či ortopedovi

V takovém případě je nutné vyloučit, zda nedošlo k fraktuře (zlomenině), která by měla stejné projevy jako naražení.

K tomu stačí provést rentgenové vyšetření. Pokud nejsou na snímky známky zlomeniny, je možné říct, že se jedná o naražení kostrče. 

V případě, že se bolest nelepší, či dokonce zhoršuje, je možné provést citlivější zobrazovací vyšetření, např. CT či magnetickou rezonanci.

Léčba naražené kostrče:

Akutní stadium naražení kostrče se řeší klidem a podáváním preparátů na bolest, ať už jsou v podobě mastí či gelů aplikovány přímo do místa poranění či polykány v podobě tablet. V případě chronických obtíží je vhodné navštívit fyzioterapeuta.  Často se jedná o manuální fyzioterapii, tedy mobilizaci kostrče přes konečník. Je třeba též zharmonizovat napětí svalů, uvolnit je, a naučit klienta správným pohybovým návykům, aby nedocházelo k obnovení obtíží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here