Domů Nemoci Ortopedie Naražený loket

Naražený loket

Naražení lokte vzniká přímým úderem tupého rázu. Nedochází u něj přitom k porušení kůže. Často k němu dochází při kontaktních sportech anebo pádech na loket. Typické pro tyto úrazy je pohmoždění, natržení a někdy až přetržení měkkých tkání, svalů, vazů i kloubního pouzdra.

Projevy naraženého lokte

Typické pro tento úraz lokte je, že se jej nemůžete ani dotknout, tolik je bolestivý. Loket je dále oteklý a je na něm krevní výron. Typické rovněž je, že s ním nemůžete pohnout. Podobně se projevuje i zlomenina, a proto je nutno navštívit lékaře, aby tyto dva rozličné úrazy od sebe rozlišil. Návštěvu odborníka přitom není radno odkládat.

Loketní kloub

Loketní kloub náleží k složitým kloubům, jež vytváří kost pažní, loketní a vřetenní. Mezi jednotlivými kostmi vznikají celkem tři kloubní spoje: kladkový kloub, kulový kloub a kolový kloub.

První pomoc při naražení loketního kloubu

Nemocného uložte do pohodlné polohy, znehybněte kloub, ošetříte všechna povrchová poranění. Zraněný kloub dejte do závěsného šátku a ledujte. Led snižuje otok i bolestivost. Nemocného dopravte do zdravotnického zařízení, kde proběhne bližší vyšetření a následné ošetření zranění.

Léčba naraženého loketního kloubu

Naražený loket je velmi bolestivý a vyžaduje klidový režim alespoň po dobu 14 dnů. Po tu dobu ho noste v šátkovém závěsu. Nenamáhejte ho. Nezvedejte ruku. Rozhodně nic nezvedejte, nemyjte nádobí, natož abyste vytírali. Bolest je kolikrát tak intenzivní, že vám nedovolí žádnou z těchto činností, nedovolí vám se ani pořádně vyspat. I proto je vhodné bolest tlumit antirevmatiky a analgetiky. Dále loket pravidelně ledujte a potírejte hojivými mastmi a gely. Vhodnými preparáty jsou přípravky, které obsahují heparin i analgetika nebo další protizánětlivé látky. Vedle nich je vhodné užívat i léky proti otoku.

V případě, že je naražení lokte komplikované

V případě, že úraz vedl k tomu, že se v lokti začala hromadit tekutina, je třeba ji odčerpat. Tomu se děje s pomocí punkce. Tu provádí odborník ve zdravotnickém zařízení. Tuto skutečnost není radno podceňovat, protože pak může vést ke komplikacím (rozvoji bolesti i zánětu). U těchto stavů je vhodné aplikovat i kortikoidní injekce, které snižují aktivitu zánětlivých faktorů a kolagenu.

Nepodceňujte sílu rehabilitace

Potom, co jste měli řadu dní loket znehybněný je záhodno pak loket rozcvičit. Slouží k tomu speciální soustavy cviků, které je záhodno v průběhu dne několikrát opakovat. Tyto cviky najdete na internetu. Pokud si chcete být jisti, zda cvičíte skutečně správně, můžete se obrátit i na fyzioterapeuta, který vám o správnou péči po úrazu pomůže.

Po úraze vám rovněž doporučujeme užívat i bandáž lokte, jenž vám loket ochrání před obnovením úrazu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here