Naražení nártu je poměrně časté, nepříjemné a bolestivé. Dojít k tomu může poměrně snadno, stačí zakopnout nebo špatně šlápnout.
Co je nárt?
Nárt, čili metatarsus, je část nohy, kterou tvoří pět nártních kostí spojující zánártí s prsty. Mají podobnou roli, jakou mají na ruce kosti zvané záprstí. Jednotlivé kosti nejsou pojmenovány, ale pouze očíslovány.
Co je naraženina?
Naražení vzniká působením tupého násilí na určitý okrsek tkáně. Jde o zavřené poranění. Kožní kryt u naraženin vždy zůstává uzavřen. Není u toho žádná zlomenina. Průběh, závažnost a následky poranění jsou přímo úměrné vyvolanému násilí a místu, kde k násilí došlo.
Příčiny naražení nártu
K naražení nártu dochází přímým úderem tupého charakteru, jež však neporuší kůži. Může k tomu dojít při kontaktních sportech, ale také po zakopnutí, nakopnutí a podobně. Při poranění dochází k pohmoždění, natržení, přetržení měkkých tkání, svalů, vazů a kloubního pouzdra.
Jak se takový naražený nárt projevuje
K nejčastějším projevům je zvýšená citlivost, bolestivost, zarudnutí, zvýšená teplota v daném místě a otok. Opomenout nesmíme ani modřinu nebo drobné krvavé tečky a velké krvavé výrony.
Diagnostika
K diagnostice této oblasti poslouží rentgen, dále pak magnetická rezonance a ultrazvuk.
Léčba
Základem řešení naraženého nártu je klidový režim a ledování. Bolest zmírňují léky proti bolesti. Na modřiny mohou působit krémy proti hematomům. Větší krevní výrony je nutné odstranit chirurgicky.
Rizika neléčení
Pokud situaci podceníte, koledujete si o problém. Naražení může vést k rozvoji chronické bolesti v místě poškození a poruchám hybnosti.
Podvrtnutí hlezna
U zranění nártu často dochází i ke zranění hlezna. K těm nejčastějším úrazům přitom patří podvrtnutí hlezna. Pokud zde není nějaká zlomenina, jde o čisté poškození vazů. To přitom může být o různé závažnosti.
Podvrtnutí hlezna se projevuje
Ihned po úraze se objevuje silná bolest, otok, zmodrání a ztráta pohyblivosti kotníku. Typické pro podvrtnutí hlezna je, že se stav během několika hodin ještě více zhorší.
Stupně zranění podvrtnutého hlezna
- stupeň vazy se natáhly více, než je to běžné, nejsou však potrhané. Ke zlepšení stavu dojde v průběhu dvou až tří dnů. Obvykle postačí, když koník zatejpujete anebo použijete fixační náplast.
- stupeň zranění signalizuje nejen přehnané natažení vazů, ale i jejich natržení. Kotník má již omezenou funkčnost. Je výrazně oteklý a pokles otoku je pozvolný. Léčba potřebuje náplasťovou fixaci na dobu pěti až šesti týdnů. Vhodná je i bandáž.
- stupeň je o přetržených vazech. Kotník pak velmi bolí a je výrazně oteklý. Na nohu není možné došlápnout. Je nestabilní. Léčba se neobejde bez pevné fixace, čili sádry. Ta se dává na tři až šest týdnů. I po sundání je ještě nutné nohu nějakou dobu bandážovat a fixovat elastickým obinadlem.