Domů Pacient Nárok na invalidní vozík

Nárok na invalidní vozík

Invalidní vozík a kočárek vám předepíše odborný lékař z pojišťovny (míněno tím rehabilitační lékař, ortoped nebo neurolog). Každé takové předepsání musí projít schválením revizním lékařem. Pro schválení elektrického vozíku je nutné mít ještě i speciální elektrického vozíku. 

Od roku 2019 platí i to, že nově bude mít nemocný nárok vedle elektrického vozíku i na vozík mechanický. Jde však o pouhých 14 000 korun, za které je možné zakoupit ten nejobyčejněší vozíky. Navíc je zde i podivné pravidlo, že i přesto, že si koupíte mnohem dražší vozík za své, i kdyby byl za 100 000, tak kvůli onomu čtrnácti tisícovému příspěvku je stále majetkem pojišťovny. Je tomu tak zatím proto, aby pojišťovna mohla hradit jeho opravy. 

Kdo má nárok na vozík hrazený pojišťovnou 

Proto, abyste si mohli požádat o invalidní vozík, který by vám uhradila pojišťovna, potřebujete splňovat několik podmínek. Musíte mít diagnózu, na kterou vám odborný lékař může vozík předepsat. 

Velkou nevýhodou je to, že  i když vše projde schvalovacím procesem, vy s nakonec nemůžete vybrat a musíte se spokojit s tím, co mají momentálně pojišťovny zanesené v číselníku. A děje se tomu i přesto, že lékař požaduje určitý typ číselníku. Revizní lékař však na to často nebere zřetel a velmi často inklinuje k úspornému řešení, kdy sáhne po nevyhovujícím vozíku, který není ani nový, ale repasovaný a pojišťovnu vyjde nejlevněji. Může se pak také stát, že pokud je vozík vybavenější, budou žádat i doplatek. 

Indikace k předepsání vozíku hrazeného pojišťovnou 

Invalidní vozíky jsou indikovány u postižení obou dolních končetin, jež znemožňují nemocnému samostatný pohyb při zachované funkčnosti horních končetin. U postižené jedné nohy může jít pouze o dočasnou pomůcku, pak je přesně vyznačeno na kolik. Pak je pomůcka odebrána anebo si musí projít dalším schvalovacím kolečkem. 

Jak často je možné žádat o nový vozík 

Na mechanický vozík, včetně jeho příslušenství, má nemocný nárok jednou za pět let. 

Nejčastější chyby při podávání žádosti o vozík je nedostatečná specifikace požadavku, nedostatečné zdůvodnění požadavku, chybění popisu aktuálního stavu, vynechání šíře sedu a pak také i výška a váha nemocného. Důležité je také podrobný popis hybnosti nemocného. dále nesmí chybět odůvodnění naplnění podmínek pro úhradu z prostředků. Nestačí pouze uvedení diagnózy. Nutné je uvést progresi onemocnění. 

Podle míry postižení jsou potom indikovány mechanické anebo elektrické vozíky. Elektrické jsou indikovány tam, kde je i jistá míra postižení a neschopnosti horních končetin. Je to i z důvodu úbytku svalové hmoty nebo interního onemocnění, pro něž není schopen ovládat mechanický vozík. Často je nutné doložit interní, oční a psychologické vyšetření. 

1 komentář

  1. Dobrý den, jsem po stehení amputaci , po 5ti letech chci požádat o nový mech. vozík vhodný jak do interiéru, tak exteriéru. stávající je již v dost špatném stavu a mám za to že mám zákonný nárok na nový, důležité je aby měl opěrná kolečka vzadu. Slyšel jsem že v současné době má invalida nárok ze zákona na dva vozíky, jeden do bytu, a jeden na ven, děkuji Vám za odpověd, prosím odpověd do emeillu,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here