Domů Nemoci Stomatologie Nárok na novou zubní protézu

Nárok na novou zubní protézu

Začala vás tlačit zubní protéza? Nedivte se, dutina ústní se neustále mění. Má na to vliv celá řada faktorů, mimo jiné i nabírání kilogramů nebo naopak hubnutí. Není vám to k ničemu a vy uvažujete, co s tím a zda ji raději rovnou nevyměnit? Nevíte ale, jestli máte nárok na novou zubní protézu? My vám poradíme. 

Kde zjistíte, kdy vám byla naposledy zhotovena zubní protéza? 

Pokud si ani nevzpománáte, kdy vám byla zubní protéza zhotovena, nevadí. Nic není ztraceno. Údaj o tom, kdy vám byla zubní protéza vyrobena, musí být zaznamenána do vaší dokumentace u stomatologa. Stačí, když tedy kontaktujete svého zubaře. In by měl vědět, kdy ji nechal vyrobit a také kdy máte nárok na novou zubní náhradu. Pokud jste mezitím svého zubaře změnili, ani to by neměl být problém, protože by tento údaj měl být zaznamenán ve vašem výpisu z dokumentace, který by si váš nový stomatolog měl vyžádat. Nebojte se, zákon dokonce nařizuje, že si při převzetí do péče musí nový registrující lékař vyžádat informace potřebné k zajištění návaznosti zdravotní péče a předchozí lékař je povinen mu je písemně předat. Když bude nejhůř a neuspějete ani v jednom případě, pak je tu ještě zdravotní pojišťovna, která tento údaj bude rovněž schopna dohledat. 

Zubní náhrady jsou plně hrazené ze zdravotního pojištění do 18 let 

Přesněji: 

  • částečně snímatelné náhrady a celkové snímatelné náhrady ve standardním provedení 
  • korunkové náhrady – plášťové korunky ve standardním provedení
  • rekonstrukční náhrady a rehabilitační a léčebné pomůcky 

Všechny ostatní protetické práce, včetně oprav, jsou hrazeny se spoluúčastí pacienta, nebo z veřejného pojištění hrazeny nejsou vůbec. 

A jak je to všeobecně s úhradou zubní náhrady? 

Celková zubní náhrada v základním provedení je plně hrazena smluvnímu zubnímu lékaři jednou za 4 roky. Nicméně podle nové legislativy ve skutečnosti žádný nový nárok na zubní protézu neexistuje protože to, zda je nová a to, zda potřebujete novou protézu, určuje lékař. Také byste měli vědět, že se změnil způsob úhrady. Aktuálně pojišťovna přispívá na zubní protézu 4500 Kč, a to tedy i na takovou, která není vyrobena v základním provedení. Zbytek, do plné výše, doplácí pacient. Doposud nebyla možná spoluúčast ze strany pacienta. Nebylo jiné možnosti, než aby si pacient vybral buď plně hrazenou základní verzi nebo si vybral lepší prototyp protézy, kterou si však musel hradit zcela sám. 

Jak pečovat o zubní protézu? 

Aby vám zubní protéza vydržela, je důležité o ni náležitě pečovat. Zubní náhradu nenechávejte na suchu, protože by mohla popraskat a zničit se. Po každém jídle zubní náhradu důkladně opláchněte v proudu tekoucí vody a osušit ji. Je vhodné vypláchnout si čistou vodou ústní dutinu. Před spaním je také nutné zubní protézu důkladně očistit od nečistot a plaku speciálním kartáčkem, který je k tomu přímo určený. Protézu na noc uložte do misky s vodou a pro dokonalou dezinfekci užijte čistící tablety, které jsou pro to určené. Ráno před nasazením do úst protézu i misku opláchněte v mýdlové vodě, pak propláchněte ještě proudem vody a osušte. Každé ráno si je pak upevněte fixačním krémem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here