Domů Pacient Nárok na převoz sanitkou

Nárok na převoz sanitkou

Jste nemocní a nemá vás, kdo dopravit do zdravotnického zařízení anebo také zpět? Pakliže se krátkodobě nebo dlouhodobě potýkáte s problémy, které jsou spojeny se špatnou pohyblivostí, je tu pro vás sanitka. Pozor však, není pro vás přístupná každá.

Pokud pro vás není možný jiný způsob přepravy, je možné, aby vám lékař vystavil poukaz na přepravu, jehož náklady jsou pak hrazeny ze zdravotního pojištění.

Zdravotnická záchranná služba a dopravní zdravotní služba

Záchranka je žluté vozidlo s houkačkou. Oficiálně se jedná o zdravotnickou záchrannou službu. Tu provozuje stát. Ošetřuje však pouze akutní případy z místa úrazu nebo náhlého selhání. Užívá se i k následnému transportu k vyšetření mezi zdravotnickými zařízeními. Dopravní zdravotní služba se podobá záchrance, ale její sanitka je vždy bílá a provozují ji soukromé společnosti. Tato sanitka je tu proto, aby vás odvezla k lékaři anebo naopak z nemocnice domů do domácího ošetření. Přepravu hradí pojišťovna je hrazená pojišťovnou, ale neobejde se bez předem vystavené žádanky od lékaře.

Nárok na sanitku

O nároku na sanitku hovoří zákon o veřejném zdravotním pojištění. Transport by vám měl lékař nabídnout sám v situaci, kdy není vhodné využít jiných druhů přepravy. Může jít o sníženou hybnost, ale také malátnost, slabost, infekčnost, onkologické onemocnění, dialyzované, pooperační stavy a psychiatrické choroby. Nárok na ni mají i pacienti při přepravě do pečovatelských zařízení nebo zdravotnického zařízení. Žádanku na přepravu vystavuje vždy ten lékař, který vás někam posílá. Vy pak žádanku pouze předáte řidičovi sanitky.

Kdy není nárok na hrazenou sanitku

  • Na přepravu na sanitku nemá nárok ten, jehož diagnóza není k tomu indikována. Rozhodnout o tom může i revizní lékař pojišťovny.
  • Nárok na převoz sanitkou nemáte ani tehdy, když se svévolně vydáte do vzdálenějšího zdravotnického zařízení, než kam spadáte.
  • Nárok na sanitku nemáte ani v případě převozu příbuzného na svátky anebo na víkend.
  • To samé platí i v případě, když se jedná o přepravu do jiného bydliště, tedy domova důchodců, hospice apod.

Nehrazená sanitka

I když nemáte nárok na sanitku hrazenou pojišťovnou, můžete služby dopravní přepravy využít. Je to možné u samoplátců. Přeprava je přitom nastavena tak, aby byla v některých případech levnější než dopravou prostřednictvím taxi.

Převoz do lázní

Hrazenou sanitku můžete získat i do lázní, když to váš stav vyžaduje. Mnohdy je totiž situace taková, že je pacient těsně po operaci a lázeňskou terapii vyžaduje. Může jít i o imobilního pacienta. V takovém případě je možno předepsat převoz sanitky hrazené pojišťovnou.

Na co si dát pozor!

I když má pacient příspěvek na mobilitu, při vystavení žádanky na přepravu si ji přesto sám neplatí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here