Domů Nemoci Ortopedie Natažení vazů v kotníku

Natažení vazů v kotníku

Léto vysloveně vybízí, abychom byli aktivní. Bohužel se to nese také i se zvýšeným rizikem vzniku úrazů. Nejvíce jimi jsou ohroženi sváteční turisté, kteří nejsou zvyklí na pohyb a užívají nesprávnou obuv. Úrazy hrozí rovněž i těm, kteří nereagují na signály vlastního organismu.

Nepodceňujte natažené vazy v kotníku

Natažené vazy přitom není radno podceňovat, mohou se totiž stát nestabilními. Jde sice o lehčí zranění, ale v každém případě jde o volání těla o pomoc. Pokud se nezastavíte, hrozí vám ještě větší poškození. Pakliže se tedy objeví bolest, okamžitě přestaňte s činností. Zastavte se a chvilku počkejte, jestli se vám uleví. Poraněné vazy je nutno okamžitě ošetřit. Nejlepším lékařem pro zraněné vazy je chlad. Bojuje proti bolesti, zarudnutí i otoku. Chlaďte minimálně 10 minut.

Péče o bolavý kotník

Aby kloub tolik neotekl, stáhněte jej elastickým obinadlem. Pevně, ale ne těsně. Nesmíte noho zaškrtit. S bandáží začněte od špičky chodidla. Dále je vhodné použít protizánětlivé léky. Jde je možno zakoupit bez receptu. Dolní končetinu šetřete. Pokud v průběhu 48 hodin nedojde k zlepšení, nebo se budete cítit hůře, navštivte svého lékaře, chirurga anebo ortopeda.

Zranění kotníku patří k nejčastějším sportovním úrazům
Zranění kotníku náleží k nejčastějším sportovním zraněním. Vzniknout může v jakémkoli věku a to klidně i při chůzi. Pravdou však je, že nejvíce jím jsou ohroženi muži ve věku mezi 15 a 24 lety a dále pak ženy po třicítce. Polovina zranění přitom dle zjištění vzniká při atletické činnosti. Jen v USA si každý den nějakým způsobem zraní kotník na 25 000 lidí. 1 milion lidí pak se zraněným kotníkem každý rok navštíví pohotovost.

3 stupně zranění kotníku

Minimální natažení vazů, které se natáhly více, než je zdrávo, ale nedošlo k jejich potrhání. Otok v tomto případě zmizí do tří dnů.
Nataženo je již větší počet vláken a může zde dojít k drobným rupturám. Otok trvá déle, objeví se modřina a je rovněž i omezena hybnost nohy.
Vaz je z velké části přetržený. V tomhle případě je noha oteklá, krevní podlitina je velká, objevuje se na obou stranách nad kotníkem a přetrvává déle než týden. Hlezno není stabilní.

Co způsobuje zranění kotníku

Za zraněním kotníku stojí nepřirozená pozice, kdy dojde ke zkroucení kotníku. Může k tomu dojít na nerovném povrchu, během sportovní aktivity i při chůzi na vysokém podpatku, v obuvi s volnou patou nebo z vadné obuvi. Noha se velmi často zraní při špatném doskoku, běhu nebo chůzi po nerovné ploše, u náhlého nárazu, otáčení kotníku.

Jaké mohou vzniknout následky

Následky se objevují u těžkého poškození. A to i tehdy, když je kotník dobře léčen a zafixován. Kotník se stává chronicky nestabilním a je náchylnější k dalšímu zranění.

Jak předcházet zranění kotníku

Pro snížení rizika vzniku úrazu se vyhněte sportovním aktivitám ve chvíli, když jste unaveni nebo když máte bolesti. Udržujte se správnou stravou. Udržujte zdravou váhu. Snažte se vyhnout pádům. Noste vhodnou obuv pro vhodnou aktivitu. enoste boty s opotřebovanými podpatky. Cvičte každý den. Udržujte si kondici. Před sportovní aktivitou se nejprve zahřejte a protáhněte. Noste vhodné vybavení. Běhejte po rovných plochách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here