Domů Nemoci Léky Nebilet

Nebilet

Nebilet obsahuje hlavní účinnou látku nebivolol hydrochloridum. Jde o lék, který je předepisován lékařem k léčbě srdečních a cévních onemocnění. Lék patří do skupiny selektivních betablokátorů. Koriguje srdeční frekvenci, které brání aby se zvýšila nad normální výši. Upravuje sílu srdečních stahů. Rozšiřuje krevní cévy a výsledkem toho všeho, snižuje krevní tlak. Užívá se rovněž i k léčbě mírného až středně závažného chronického srdečního selhání u nemocných ve věku nad 70 let.

Každá jedna tableta obsahuje obsahuje 5 mg Nebivololi hydrochloridum, čili 2,5 mg SRRR-nebivololů a 2,5 mg RSSS-nebivololu.

O léku Nebilet

Lék patří do třetí generace (tedy té nejnovější) beta-blokátorů a vedle sympatolického účinku se vyznačuje i periferním vazodilatačním účinkem. Kombinace obou účinků je velmi výhodná, protože díky snížení odporu dochází k poklesu krevního tlak ke zlepšení tepového objemu při zachování srdečního výdeje, což představuje zcela odlišný mnohem lepší hemodynamický profil, než jakého byste docílili při užívání klasických betablokátorů. Studie rovněž potvrdily významné antioxidační a antiproliferativní účinky.

Indikace léku

Lékař lék předepisuje k řešení esenciální hypertenze a stabilizovaného chronického srdečního selhávání v kombinaci se standardní terapií u nemocných starších 70 let. Podává se tedy při ischemické chorobě srdeční, angíně pectoris, infarktech, bušení srdce, fluttru síní, fibrilaci síní anebo u zvýšeného pulzu, který vznikl z důvodu zvýšené štítné žlázy.

Kontraindikace

Přípravek by neměl být podáván pokud jste přecitlivělí na nějakou obsahující látku. Nesmí se ani podávat tam, kde je zhoršená funkce jater, akutní srdeční selhání, panuje kardiogenní šok anebo došlo k dekompenzaci srdečního selhání, jež vyžadují nitrožilní inotropní léčbu. Nesmí se podáván u syndromu chorého sinu a to včetně sinoatriálního bloku, AV bloku druhého a třetího stupně, bronchospasmu a astmatu, neléčeného feochromocytomu, metabolické acidózy, bradykardie, hypotenze i při závažných poruchách periferního oběhu.

Nežádoucí účinky, které mohou vzniknout při užívání Nebiletu

Nebilet je považován za lék, který příliš nežádoucí příznaky nevyvolává. Kromě alergických reakcí se pak objevují ještě i vedlejší metabolické účinky, tedy ovlivnění inzulinové senzitivity. Objevit se může bolest hlavy, závrať, únava, dušnost i mírné trávicí potíže. Jeho užívání může tlak snížit až přespříliš, což může způsobit slabost a kolapsy. Zpomalení pulzu může být rovněž až přílišné a vyvolá tak bradykardii (zpomalení pulzu). Zhoršit může stávající astma, chronickou bronchitidu, chronickou obstrukční plicní nemoc a dojít může i ke snížení libida.

Interakce

Lék se nedoporučuje užívat, pokud užíváte antiarytmika I. třídy, betablokátory beta-androgenních receptorů, blokátory kalciových kanálů, centrálními antihypertenzivy, jiná antirytmika III. třídy mohou účinek zesílit. Pozor si dejte rovněž i na anestetika, inzulín a antidiabetika, antipsychotika, antidepresiva, sympatomimetika a nesteroidní antirevmatika. Lék by se neměl užívat ani v těhotenství, ani v době kojení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here