Domů Zajímavosti Nechráněný sex bez obav z otěhotnění

Nechráněný sex bez obav z otěhotnění

Podle posledních studií jen v USA má nechráněný sex každý den více než 1 milión žen. Dalších 25 tisíc žen každý rok otěhotní poté, co byly znásilněny. Téměř polovina těhotenství v USA je neočekávaných nebo nechtěných. Proto se farmaceutické společnosti snaží přicházet s antikoncepčními pilulkami, které zabrání nechtěnému početí a které efektivně působí i několik dní po pohlavním styku.

V pátek schválil americký úřad pro schvalování léčiv (FDA) novou antikoncepční pilulku, která dokáže zabránit početí, pokud je užita do pěti dnů po nechráněném sexu.  Tato pilulka, která se jmenuje Ella je účinnější než dosavadní pilulka Plan B (plán B), kterou si v amerických lékárnách mohou zakoupit ženy a dívky starší 17 let.

Antikoncepční pilulka Plan B se musí úžívat do 3 dnů od nechráněného pohlavního styku. Navíc čím později si žena tuto pilulku vezme, tím menší je její účinnost. Naproti tomu nová antikoncepční pilulka Ella funguje stejně dobře a spolehlivě první i pátý den.

Podle statistik je riziko otěhotnění u žen při nechráněném sexu 1 ku 20. Pokud si žena do 3 dnů vezme pilulku Plan B snižuje se toto riziko na 1 ku 40 a při užití pilulky Ella dokonce na 1 ku 50. Studie nicméně ukazují, že Ella má menší účinnost u obézních žen.

Nová antikoncepční pilulka Ella bude k dispozici v lékárnách a to pouze na lékařský předpis.

2 KOMENTÁŘE

  1. Zatím to schválil jenom FDA v Americe. Do Evropy by se to mohlo dostat tak příští rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here