Nedostatek železa v těle je odborně nazýván anémií z nedostatku železa nebo také sideropenickou anémií. Chudokrevnost vzniklá z nedostatku železa je vůbec nejčastějším druhem anémie, a to dokonce až z 80%, přičemž výlučně postihuje pouze ženy.
Proč nedostatkem železa trpí nejvíce ženy?
Je tomu tak nejspíš proto, že právě ženy železo potřebují ve větší míře. Ztrácí se v průběhu menstruace, těhotenství, po porodu v šestinedělí…
Často však nedostatkem železa trpí i děti. Dle posledních výzkumů prý až 30% lidí na celém světě trpí tímto typem chudokrevnosti.
Jaké jsou příznaky nedostatku železa
Příznaky způsobené nedostatkem železa se neobjeví hned, ale až tehdy, když se výrazně vyčerpá zásoba rezervního železa. K základním projevům chudokrevnosti způsobené nedostatkem železa souvisí se slabostí, únavou, se sklonem ke kolapsovým stavům až mdlobám, závratě, bledost kůže, šedé sliznice, snadné zadýchání, dušnost, nehty ve tvaru lžiček. Objevit se také může bušení srdce, snížená imunita se sklonem k infekčnímu onemocnění, poruchy termoregulace, zhoršená kvalita nehtů, nechutenství, nepříjemné pocity v ústech, suchá kůže, vypadávání vlasů, bolesti hlavy a syndrom neklidných nohou.
Příčiny nedostatku železa
Některé příčiny nedostatku železa jsme si osvětlili o pár řádků výše, ale vedle běžných fyziologických procesů, které má každá žena, nedostatek železa způsobují i další příčiny. K těm hlavním patří nedostatečný přísun železa v potravě, což souvisí s nevhodným stravováním. Riziko vzniku chudokrevnosti se navyšuje kombinací možných příčin. Významnou a vážnou příčinou nedostatku je pak dlouhodobá ztráta skrytým krvácením ve stolici nebo moči. Potíže může způsobit i to, že máte problém železo ve střevě vstřebat, trpíte průjmy, celiakií nebo Crohnovou chorobou. Velmi nebezpečnou příčinou je pak rakovinové onemocnění. Na vývinu nedostatku železa se může podílet nadměrná konzumace aspirinu i nesteroidních antirevmatik.
Proč je nedostatek železa tak častým jevem?
Je to překvapivé, že nedostatkem železa trpí tolik lidí, byť v našem těle je jen přibližně 6 gramů železa. Denně bychom přitom do svého těla měli dopravit asi 15 mg (v dospělosti). Železo totiž potřebujeme k běžnému provozu, je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek, které přenáší kyslík buňkám. Bohužel, aby to už nebylo i tak obtížné, železo je ještě k tomu i těžce obtížné.
Diagnostika
Odhalení nedostatku železa podle příznaků je náročné, zdlouhavé a komplikované. Lékaři tuto skutečnost mohou odhalit poměrně snadno s pomocí vyšetření krve.
Léčba nedostatku železa
Základem je odstranění příčin krvácení. Pak je nutné doplnit tělní zásobníky železa a pak doladit i její hladinu. Dále pak v léčbě vydržet minimálně po dobu 3-6 měsíců. Úprava stravy, která by měla být bohatá na potraviny s železem. Při léčbě tabletami obsahující železo je však nutné počítat s tím, že se stolice může zbarvit černě. Tyto tabletky se bohužel těžce snáší, a proto je nutné, abyste je jedli hodinu, nebo dvě před jídlem anebo po jídle.