Domů Zdravotní potřeby Nejlepší zubní pasta

Nejlepší zubní pasta

Vybrat si tu správnou zubní pastu při dnešní rozsáhlé nabídce zubních past, není vůbec jednoduchou záležitostí. Existuje na to nějaký návod? To přesně nevíme, ale pokusíme se vám s tím pomoci. 

Úkol zubní pasty

Žádná zubní pasta není schopná vyčistit zuby sama o sobě. Důležitou roli zde hraje i výběr zubního kartáčku a pak také i správná technika čištění, dostatečná intenzita čištění. Nicméně, zubní pasta je dost výrazným pomocníkem, protože je nosičem aktivních látek, které pomáhají zvýšit účinnost čištění zubů a řeší problémy, které samotné čištění zubním kartáčkem vyřešit nedokáže. Tedy chrání nás před zubním kazem, citlivostí zubů a zánětem dásní. 

Není pasta, jako pasta

Liší se svým složením i snahou být více ekologické. Při výběru je proto dobré si ujasnit, jestli řešíte zdravé zuby, udržitelnost anebo to chcete dokonce zkombinovat. Zdravé zuby a zdravá dásna vyžadují specifické složení zubní pasty, které najdete především v klasických zubních pastách a gelech. Z hlediska účinnosti čištění nelze paušálně říct, který typ aplikace je lepší. Vše záleží na složení konkrétního produktu. 

Zubní pasta v tabletách

Tuhá forma jinak práškovité varianty. Jejich výhodou je, že je s nimi snadná manipulace. To správné množství máte přesně dáno do tablety. Taky přesně víte, jak dlouho vým vydrží. Princip je v tom, že tabletu nejprve rozkoušete a potom si zuby očistíte kartáčkem tak, jak jste zvyklí. 

Zubní gel 

Gely jsou dvojího typu. Jeden je určen pro každodenní používání a ten druhý pro krátkodobé a lokální použití. Každodenní gel se nijak neliší od běžné zubní pasty. Gely jsou obvykle určeny pro nějaký specifický zdravotní problém, třeba citlivost zubů. 

Zubní prášek

Zubní prášek je bezpečnou formou, s níž můžete pečovat o své zuby. Jsou obvykle namlety skutečně najemno. Neobsahují konzervanty, zvlhčovadla, pojiva, jsou více přírodní. Aplikace je ale komplikovanější. 

Jak poznat kvalitní zubní pastu od nekvalitní? 

Do zubní pasty nepatří agresivní abraziva jako oxid hlinitý, hydroxid hlinitý, uhličitan vápenatý. Ničí totiž sklovinu a zvyšují citlivost zubů. Dejte proto raději přednost přírodním abrazivním látkám jakými jsou jíly, mořská sůl, kokosový olej nebo černé uhlí. 

Pozor si dejte také na syntetická antiseptika jako chlorhexidin a triklosan. Jsou dneska v hodně pastách, mohou ale narušovat imunitní systém a způsobují alergie. Zaměřte se i na sladidla. V zubní pastě skutečně nemají co dělat. Nicméně je tam občas najdete, hlavně u dětských zubních past. Lepší jsou však přírodní esence z máty, rozmarýnu nebo mateřídoušky. A v neposlední řadě, kvalitní zubní pasta skutečně nemusí pěnit. Pokud pění, obsahuje nežádoucí SLS, čili sodium lauryl sulfát. Zvyšuje vysušování sliznic ústní dutiny a vede to k popraskaným rtům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here