Domů Rodina a vztahy Péče o kojence

Péče o kojence

Znáte to – někdo se vás zeptá, jak se máš a vy mu s vráskou na čele odpovíte něco v tom smyslu, že to nestojí za nic. Ale napadlo vás, že takové starosti může mít i malý kojenec? Ten nám bohužel (nebo bohudík) na vyřčenou otázku neumí odpovědět.

Nejprve je novorozenec vypuzen z bezpečného a milovaného lůna a tím mu začínají starosti – samo si musí obstarat potravu a někdy to není zrovna jednoduché, spousta hluku, který ho ruší, když chce spát a další nepříjemnosti. Někdy to s námi kojenec nemá jednoduché, i když my to s ním samozřejmě myslíme dobře a milujeme ho nade všechno na světě. Chceme ho uspat, když se mu zrovna nechce, chováme ho a hrajeme si sním, když chce naopak spát. Musí cvičit pasení koníků, i když ho to vůbec nebaví, ale prostě se to musí. Vážení na studené váze, aby bylo jasno, jak pěkně papá. To všechno musí kojenec snášet a jediné, co nemůže, je říci nám: „Nechte mně už chvíli na pokoji.“

Většina maminek, ale i tatínků se dříve nebo později „naladí na stejnou vlnu“ jako miminko a pak i ubude pláče. Jednoduše se maminka naučí rozumět svému maličkému i beze slov. O svoje fyzické potřeby se děťátko spolehlivě přihlásí křikem, ale co dělat, když je najedené, přebalené a vyspinkané a přesto pláče? Tady je na rodičích, aby uspokojili i psychické potřeby dítěte, tedy zajistit mu dostatek podnětů, které zajistí jeho správný vývoj. Podnětů ovšem nesmí být málo (docházelo by ke zpomalení vývoje) ani mnoho, aby se děťátko nepřetěžovalo. Zásadní chybou je dítě obložit záplavou pestrobarevných hraček a ono pak ani neví, po které sáhnout. Lepší je dávat děťátku hračky postupně a teprve, když jednu pořádně prozkoumá, nabídnout mu další.

A jak si správně hrát s novorozencem? Obličej, hlas i vůni matky rozeznává dítě již velmi brzy po narození. Z přítomnosti matky se vždy raduje (můžete mu to připomenout, až bude v pubertě), i když to zpočátku nedává nijak najevo. Stačí, když se k němu skloníte ve vzdálenosti 30 cm a budete si s ním povídat, zpívat mu, dělat „opičky“. Později (okolo 1 měsíce) můžete v této vzdálenosti ukázat kojenci nějakou barevnou hračku a čekat, zda ho zaujme.

Nesnažte se dítěti zařídit, co nejvíce kroužků pro miminka, plavání, pobyty v mateřském centru atd. V láskyplné rodině má děťátko stále dost podnětů a jenom maminka sama ví, co mu vyhovuje. Řiďte se jeho potřebami a budete mít nejšťastnější miminko na světě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here