Domů Nemoci Ostatní Nemoc ve výpovědní lhůtě

Nemoc ve výpovědní lhůtě

Výpovědní lhůta z pracovního poměru činí z obou stran dva měsíce. Ve smlouvě může být prodloužena. Výpovědní doba začíná vždy prvním dnem kalendářního měsíce. Tedy toho následujícího po doručení výpovědi. Končí pak posledním dnem po uplynutí těch dvou měsíců.

Tak tomu je za běžných okolností. Neplatí to, když do výpovědní lhůty vstoupí nemoc. Tedy v případě, že běží výpovědní doba z výpovědi, kterou vám dal zaměstnavatel. V případě, že výpověď dal zaměstnanec, výpovědní lhůta normálně běží dál i přes nemocenskou.

Nemoc ve výpovědní lhůtě od zaměstnavatele

  • Pokud onemocní zaměstnanec ve výpovědní lhůtě, která je od zaměstnavatele, je zaměstnanec v tzv. ochranné době. Nemůže tedy proběhnout. Není možné dát zaměstnanci v tuto chvíli výpověď. Není to možné ani v případě zjištění těhotenství, a není to možné ani během rodičovské a mateřské dovolené. Reálné je to pouze tehdy, když zaměstnavatel končí svou činnost.
  • Pokud zaměstnanec onemocní po předání výpovědi, může to mít na výpovědní lhůtu dopad, ale také v některých případech nemusí. Ochranná doba se do výpovědní lhůty nezapočítává a výpovědní lhůta nemůže začít. A tak se na tu dobu přeruší a počká se, až se nemocný uzdraví. Pracovní poměr se tak prodlouží. Pokud však zaměstnanec nestojí o prodloužení výpovědní lhůty, nestane se tomu tak.
  • V případě, že ochranná doba skončí před skončením pracovního poměru, výpovědní lhůta se nijak neprodlužuje a pracovní poměr jednoduše skončí.

Ochranná doba

Ochranná doba zahrnuje výkon vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení, těhotenství, čerpání mateřské a rodičovské dovolené, nebo také zaměstnanec pravidelně pracující v noci, kterého lékař dočasně znespůsobil vykonávat noční práci. Výpověď zaměstnanec nemůže dostat ani tehdy, pokud zrovna ošetřuje člena rodiny.  

Výpověď v průběhu nemocenské

Během nemocenské nesmíte dostat výpověď z důvodu nadbytečnosti anebo ze zdravotních důvodů. Získat ji však můžete z důvodu rušení zaměstnavatele, pro porušení pracovní kázně anebo také z některých důvodů, které najdete v paragrafu 54 Zákoníku práce.  

Důležité informace týkající se prodloužení výpovědní lhůty

  • Ochranná doba nemá vliv na skončení pracovního poměru na dobu určitou. Tento poměr jednoduše skončí datem sjednaným na smlouvě, a to i a předpokladu, že by byl zaměstnanec v pracovní neschopnosti.
  • Nemocenská zaměstnance ve výpovědní lhůtě neochrání ani v případě že si onu neschopnost v této době úmyslně přivodil, nebo pokud vznikla následkem opilosti či užíváním návykových látek.

O tom, jak to daný rok funguje se raději vždy informujte v Zákoníku práce vydaného v daný rok. Zákony jsou rovněž k nalezení i na internetu. Každý rok totiž dochází k různým změnám a aktualizacím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here