Domů Nemoci Ostatní Nemoc ve zkušební době

Nemoc ve zkušební době

Nemoc ve zkušební době je černou můrou zaměstnanců. Nikdo nechce nastoupit do nového zaměstnání a hned onemocnět. Mnoho lidí díky tomu i skončilo. Jenomže věci se mají trochu jinak, zaměstnavatel to nemá tak jednoduché, není možné, aby vás jen tak propustil kvůli nečekanému onemocnění. I když…

Buďme přesní, pokud onemocníte ve zkušební době, jste před propuštěním chráněni a zaměstnavatel vás nesmí propustit.  Tohle však platí pouze po dobu prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. Úderem patnáctého dne tomu je jinak. V tento den vám už zaměstnavatel může nechat doručit zprávu o výpovědi poměru.

Co je zkušební doba

Zkušební doba je tu k tomu, aby si zaměstnavatel i zaměstnanec ujasnili, zda se navzájem chtějí. Je to skutečně práce snů? Je to vážně ten nejlepší zaměstnanec? Co když se mi nelíbí pracovní prostředí nebo kolektiv? Zkušební doba není automatická, je vždy sjednána nejpozději v den nástupu do práce. Obvykle trvá 3 měsíce u řadových zaměstnanců a až 6 měsíců u vedoucích pozic. Nikdy však nesmí být delší. Na zkrácení se domluvit můžete. Ve zkušební době může dojít kdykoliv ke zrušení pracovního poměru z obou stran. A to ať už s udáním důvodu, nebo bez. Není zde žádná výpovědní doba.

Prodloužení zkušební doby

Zkušební doba se prodlužuje o dobu vašeho marodění. Není možné, aby váš zaměstnavatel po vás vyžadoval absolvování další tříměsíční zkušební doby poté, co tu první skončíte. Taková věc není v souladu s pracovním zákoníkem.

Co když onemocníte dvakrát po sobě?

No je to ohromná smůla, ale může se stát. Sotva se vrátíte do práce, už jste zase na hromadě. Co se děje pak? Pak máte bohužel smůlu. Pokud to bude v součtu nad 14 kalendářních dnů, může vás již vyhodit. Ochranná lhůta se znovu už nepočítá.

Nemoc v den doručení zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Pokud zaměstnavatel doručí výpověď dříve, než jste se stali práce neschopnými, může být pracovní neschopnost u lékaře vystavena zpětně. K ničemu to však nevede, tedy pokud den předtím výpověď převzal. V případě, že nebyl přítomen a nebyla mu doručena, je zrušení pracovního poměru neplatné. Také tu je i možnost domáhat se u soudu neplatné zrušení pracovního poměru, a to do dvou měsíců ode dne jeho skončení.

A jak to funguje na Slovensku?

Na Slovensku funguje ochranná lhůta ještě 7 dní po ukončení pracovního poměru. Nemocenskou platí sociální pojišťovna, které to musíte nahlásit a musíte u toho být zároveň i registrovaní na Úřadu práce.

Zkušební doba a dovolená

Pokud byste chtěli svou nemoc řešit raději dovolenou než nemocenskou, máte problém, protože čerpat dovolenou můžete až po 60 odpracovaných dnech. Pokud pracovní poměr trvá méně než rok, nemáte ani nárok na klasickou délku dovolené. Vzít si můžete pouze její poměrnou část. Je však pravdou, že zaměstnavatelé se momentálně snaží a nabízí někdy i pár dní volna ve zkušební době.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here