Domů Nemoci Urologie Nemocné nadledvinky: příznaky, léčba

Nemocné nadledvinky: příznaky, léčba

Nadledviny jsou malými žlázami, které najdete v horní části každé ledviny. Žlázy produkují velmi důležité hormony, bez nichž nemůžeme žít. K těm nejdůležitějším patří pohlavní hormony a kortizol. Ten nám pomáhá zvládat stres, ale ovlivňuje i spoustu dalších důležitých funkcí.

Nadledviny mají velikost dvou vlašských ořechů. Kromě stresu mají v moci také i nerovnováhu metabolismu, únavu, problémy se spánkem, depresi a přibývání na váze.

Jak fungují nadledviny

Zdravé nadledviny produkují hormony, které pomáhají regulovat cukr v krvi. Dokáží také zvládat přísun energie. Když hladina cukru v krvi klesne, uvolní se hormony, které způsobí to, že hladina cukru v krvi vzroste.
Vnější vrstva nadledvin, kůra nadledvin, produkuje estrogen, DHEA, testosteron a Kortizol. Vnitřní vrstva nadledvin produkuje adrenalin, hormon, který se uvolňuje, když je lidské tělo ve stresu. Ten pomáhá zajistit potřebnou přidanou energii, s níž dokážete lépe zvládnout stresové situace. Jejich stěžejní funkcí a dovedností je ta, že dokáží velmi rychle připravit tělo na boj a na útěk. Zdravé a velmi citlivé nadledvinky rychle zvýší tepovou frekvenci, zostří všechny smysly a uvolní potřebnou energii k dalšímu použití.

Když je příliš stresu

Když jsou však nadledviny příliš dlouho, ne-li trvale, pod tlakem, může dojít k přepracování nadledvinek. Ty, které produkují nadbytečné množství kortizolu, čímž se zvyšuje krevní tlak i hladina cukru v krvi a dále dochází ke snížení imunitní odpovědi. Časem je tento stav nezdravý pro vaše svaly a kosti, které dokáže trvale a nezvratně poškodit. Poškodit může i trávení a biorytmus, jež je potřebný k správné výrobě dalších hormonů.

Příznaky unavených nadledvinek

Adrenální nerovnováha se může projevit různými příznaky. K hlavním patří únava, nespavost, přibývání na váze a deprese. K těm dalším patří neosvěžující spánek, problémy s vyrovnáním se se stresovými situacemi, objevuje se pocit zahlcení, pocit samoty, toužíte po slaných a sladkých jídlech, jste aktivní zejména v nočních hodinách, bojujete se spánkem, nemáte příliš velkou výdrž, rychle se unavíte, dlouho vám trvá než se zotavíte z nemoci anebo zranění, máte problémy se soustředěním, zlobí vás trávení, špatná imunita, potravinová anebo jiná alergie, máte premenstruační problémy anebo potíže s přechodem, nízký tlak, vysoký tlak a jste extrémně citliví na chlad.

Léčba nemocných nadledvinek

Takto unavené ledvinky nespravíte dietami, důležitá je především prevence. Důležité také je, aby lékař vyloučil jiný zdravotní problém. Mírné až středně těžké přetížení pomůže vyřešit eliminace stresu prostřednictvím cvičení, meditace nebo procházky. Důležité je prostě najít si nějaký ten čas pro sebe. Důležitým faktorem je i změna jídelníčku, kdy vyřadíte sladkosti. Do jídelníčku naopak zařaďte více ryb, zeleniny a ovoce. Vyhněte se stimulantům, a to hlavně kofeinu, efedrinu, guaraně a zelenému čaji. Odpočněte si. Najděte si čas na pravidelný spánek, kterého by mělo být minimálně 7-9 hodin denně.

Faktem je, že i když se s tímto problémem v dnešní době setkáváme mnohem častěji než s Cushingem nebo Addisonovou nemocí, lékaři mají problém Adrenální únavu diagnostikovat. Často se tak člověk setká s nepochopením a má dojem, že je hypochondr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here