Domů Nemoci Psychické nemoci Neurastenie: příznaky, léčba

Neurastenie: příznaky, léčba

Neurastenie neboli nervová slabost je psychická porucha lehčího charakteru, kterou Mezinárodní klasifikace nemocí řadí mezi neurózy. Jaké jsou hlavní příznaky neurastenie, které pacienty trápí? Jak se toto onemocnění léčí? A jaké jsou šance na vyléčení?

Neurastenie
Neurastenie

Rizikové skupiny pacientů

Zajímavé je, že onemocnění postihuje převážně cílevědomé pacienty s velkým smyslem pro povinnost a zodpovědnost. Nejvíce rizikovou skupinu pak představují aktivní lidé mladšího a středního věku, kteří se přepínají a nedokážou odpočívat. Porucha postihuje mnohem častěji ženy než muže.   

Typické příznaky onemocnění

Příznaky neurastenie jsou psychického i fyzického charakteru. Do první skupiny příznaků patří střídání stavu, kdy je pacient unavený, se stavem, kdy je podrážděný, problémy s koncentrací, vnitřní neklid, pocit napětí a problém se uvolnit.

Mezi fyzické příznaky pak patří pocit napětí v hlavě přerůstající v bolesti hlavy, bolesti svalů, závratě a poruchy spánku (buď nadměrná spavost, nebo naopak nespavost) a další vegetativní obtíže. Někteří pacienti mohou dokonce trpět orgánovou poruchou.

Dva typy onemocnění

V závislosti na příznacích, které jsou u pacientů přítomny, pak Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace rozlišuje dva typy neurastenie, a to první, pro kterou jsou charakteristické problémy převážně psychického rázu – pacient se snadno mentálně unaví, nevydrží se na nic dlouho soustředit a je zatěžován impulsy (vtíravými myšlenkami), které narušují jeho kognitivní procesy.

U neurastenie druhého typu naproti tomu převažují příznaky, jako je únava, svalová bolest a podrážděnost.

Symptomy obou diagnostických typů se v praxi obvykle překrývají. Někteří pacienti rovněž nedokážou mít z čehokoli radost, mohou trpět stavy úzkosti nebo depresí.

Chronický únavový syndrom

Velmi podobné příznaky jako neurastenie má Chronický únavový syndrom, což je ve srovnání s neurastenií (pojem se používá od konce 19. století) mladá diagnóza, která se v medicíně objevila v 80. letech minulého století. Chronický únavový syndrom však není považován na psychickou poruchu, ale za neadekvátní reakci organismu na vnější podněty. Oba zdravotní problémy jsou pak nahlíženy jako civilizační nemoci.

Neurastenický syndrom

Od neurastenie je třeba dále odlišit neurastenický syndrom, což je stav organismu, k němuž může dojít následkem doznívající nemoci, jako je například chřipka nebo jiné infekční onemocnění. Stav pacienta se v tomto případě po úplné rekonvalescenci zpravidla stabilizuje a pacienta již žádné z příznaků neobtěžují.

Léčba neurastenie

Neurastenie je obtížně léčitelná psychická porucha. Cílem terapie je naučit pacienta s touto poruchou žít. K tlumení nepříjemných příznaků nemoci se podávají pacientům léky – antidepresiva. Moderní medicína pak nabízí pacientům preparáty se synergickým efektem, které mají nejen antidepresivní, ale také analgetické, a zároveň imunomodulující účinky. Další v praxi využívanou metodou je psychoterapie. Zde je cílem, naučit pacienta s jeho poruchou žít běžný život bez větších omezení.

Podle statistik se uzdraví necelá polovina pacientů. Pravděpodobnost, že se pacient uzdraví, se snižuje s délkou trvání nemoci. Z hlediska prevence je proto důležité onemocnění co nejdříve řešit. Včas však přijde minimum pacientů, neboť svůj stav podceňují – domnívají se, že se jedná o běžnou únavu z práce a ostatních povinností.

Foto: Freeimages.com      

1 komentář

  1. S neurastenií bojuji celý život.Učím se s tím žít,ale není to jednoduché.Hodně trpím na bolesti a velké,hlava,krční páteř,klouby,svaly.S věkem se to zhoršuje.je mě 69 let.Na rentg.snímcích nejsou velké nálezy,ale bolesti jsou hrozné.Brala jsem silné léky,ale už nechci,mají vedlejší účinky,projevilo se to na ledvinách i játrech,zatím v menším,ale bojím se,tak trpím a trpím.Má někdo zkušenost co by zabralo.Snažím se o pohyb.Na jaře mám zahrádku,tak s odpočíváním se hýbu.V zimě je to horší,ale cvičím důchodcovské cviky denně.Bolí mě hodně nohy,prsty u nohou,znemožňuje mě to pohyb.posledních 5 let se to hodně zhoršilo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here