Domů Nemoci Infekce Neuroborelioza: příznaky, léčba

Neuroborelioza: příznaky, léčba

Klíšťata jsou velmi drobní, zato neobyčejně zákeřní parazité, neboť mohou být přenašeči velmi vážných infekčních onemocnění, zejména lymeské boreilózy a neuroboreliózy. Jakými příznaky se tyto nemoci projevují? V čem se neuroborelióza od lymeské boreliózy liší?

Neuroborelioza
Neuroborelioza

Neuroborelióza versus lymeská borelióza

Neuroborelióza neboli Bannwarthův syndrom je jednou z možných komplikací, které mohou nastat u pacientů nakažených lymeskou boreliózou. V kategorii nemocí je neuroborelióza řazena do skupiny neurologických komplikací boreliózy. Napaden je tedy nervový systém pacienta, což se projevuje níže uvedenými příznaky.  

Příznaky a projevy

Mezi charakteristické příznaky neuroboreliózy patří bolesti hlavy, bolesti v oblasti krční a bederní páteře, brnění prstů nebo některých svalů, zvýšená únava, pocit ztráty energie a nechutenství. Jak je vidět, příznaky jsou velmi obecné, a proto není divu, že jsou často zaměňovány s příznaky jiných nemocí, nebo dochází k jejich podcenění. Avšak v případě provedení krevních testů lze pozorovat zvýšenou hladinu titrů protilátek proti boréliím, v případě vyšetření mozkomíšního moku pak zvýšené množství bílých krvinek. Důvodem ke zvýšení pozornosti je také občasné ztuhnutí obličejových svalů.

Tyto komplice se začnou objevovat několik dnů až týdnů poté, co byl pacient infikován klíštětem. Nejčastěji se inkubační doba boreliózy pohybuje kolem jednoho až dvou týdnů.

Pozor: pacient si nemusí být vůbec vědom toho, že měl klíště, neboť parazit mohl být přichycen na špatně viditelném místě, a poté samovolně a nepozorovaně tělo svého hostitele opustit.

Nebezpečnost nemoci a její léčba

Borelióza, stejně jako neuroborelióza, jsou velmi závažná onemocnění, která v případě, že nejsou včas diagnostikována a léčena, mohou zanechat trvalé následky na zdraví pacienta – zejména pokud jde o jeho nervovou soustavu, oběhovou soustavu a srdce, a dokonce i pohybový aparát.

Léčba neuroboreliózy se v zásadě neodlišuje od léčby boreliózy. Pacientům se podávají antibiotika, dále pak protizánětlivé léky a v případě potřeby také analgetika na tlumení bolesti.  Před zahájením léčby je pochopitelně nutné provést vyšetření nutná ke stanovení správné diagnózy. Mezi tato vyšetření patří odběr krve – tedy krevní testy a vyšetření mozkomíšního moku. Pro neuroboreliózu je typický nález s vysokým množstvím bílých krvinek právě v mozkomíšním moku.     

Prevence

Nejdůležitější součástí prevence je používání repelentů, aby se zamezilo riziku přisátí klíštěte. Pokud k přisátí dojde, je důležité provést včasné odstranění klíštěte (neboť čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je pravděpodobnost rozvoje lymeské boreliózy a následných komplikací) a desinfekci rány. Možnost očkování proti borelióze bohužel v současné době neexistuje na rozdíl od klíštěcí encefalitidy.

Pokud se v daném místě později objeví červený flíček ve tvaru malé mince, který nemizí a má bílý střed, anebo pacient vykazuje některé z výše zmíněných příznaků, jako je zvýšená únava, malátnost, časté nevolnosti, apod., měl by pro jistotu vyhledat lékaře.    

Foto: Freeimages.com 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here