Neurogenní močový měchýř je spojen s onemocněním centrálního nervového systému nebo periferních nervů, které se podílí na kontrole močení. Nemoc je spojená s tím, že lidé nemají kontrolu nad svým močovým měchýřem.
Obsah článku
Příčiny vzniku
Za nemocí může být roztroušená skleróza, Parkinson nebo cukrovka. Vzniknout může i s napojením na infekci mozku nebo míchy, jako příznak u otravy těžkými kovy, po mozkové mrtvici, po poranění míchy nebo po rozsáhlé operaci pánve. Problém s měchýřem mohou mít lidé se spinou bifidou.
V čem je u neurogenního močového měchýře problém?
Nervy v těle řídí, jak funguje močový měchýř. Jak se měchýř naplňuje a kdy se vyprazdňuje. Vše by mělo být v ten správný čas. Funguje to tak, když je močový měchýř propojen s míchou a mozkem. Mozek pak svalům močového měchýře nařizují se stáhnout i uvolnit. U neurogenního močového měchýře to však nefunguje tak, jak má.
Jaké jsou nejčastější projevy
Nemocný s tímto problémem bojuje s častým nutkáním k močení a rovněž i častým močení, přitom však objem při vyprázdění není nijak velký. Může trpět i inkontinencí. Nemocné zlobí infekce močových cest a ledvinové kameny. Nemusí poznat, kdy je močový měchýř plný a kdy ne.
Typy neurogenního močového měchýře
Neinhibovaný močový měchýř
Tento typ je způsoben obvykle poškozením mozku mozkovou mrtvicí nebo nádorem na mozku. Nevede k vysokému tlaku, který by mohl poškodit ledviny.
Spastický močový měchýř
Spastický močový měchýř je spojen s problémy se svaly, které nepracují společně. Vede k retenci moči s vysokými tlaky v močovém měchýři, což může poškodit ledviny. Objem měchýře je obvykle menší než obvykle kvůli zvýšenému svalovému tonu v měchýři. Obvykle je způsoben poškozením míchy na úrovni 10 hrudního obratle.
Ochablý močový měchýř
U ochablého močového měchýře ztrácejí svaly močového měchýře schopnost normálně se stahovat. To může způsobit neschopnost vyprázdnit moč, a to i přesto, že je měchýř plný. Vzniká poškozením periferních nervů, které jdou z míchy do močového měchýře.
Smíšený typ
Smíšený typ se vyznačuje kombinací různých typů. Typ A je ochablý měchýř s nadměrně aktivním svěračem. Typ B se vyznačuje ochablým zevním svěračem a spastickým močovým měchýřem. Zde jsou problémy s inkontinencí.
Diagnóza
Diagnóza se stanoví na základě anámnézy, fyzikálního vyšetření, odběrů moči a pak také s pomocí zobrazovacích technik. Pomoci může ultrazvuk, kontrastní rtg., cystouretrografie, urodynamické studie, cystometrie, cystoskopie, EMG, CT, MRI.
Léčba
Léčba se odvíjí od typu neurogenního močového měchýře a na dalších zdravotních problémech. Léčba může zahrnovat cévkování, léky, operaci nebo i jiné procedury. Cílem léčby je udržovat tlak v močovém měchýři v bezpečném rozmezí a eliminovat zbytkovou moč v močovém měchýři.