Domů Nemoci Psychické nemoci Neurotik

Neurotik

Neurotik trpí neurózou, což je označení pro psychologický problém, který však nesmí být zaměňován s psychózou. Jde o funkční duševní poruchu, která je spojena s chronickou tísní, nikoliv však s bludy a halucinacemi. Neurotici jsou náladoví, trápí je úzkost, strach, zlost, frustrace, závist, žárlivost, pocit viny, deprese a osamělost. Hůře reagují na stresové situace a celkem běžně obyčejné situace interpretují jako hrozivé. Podobně jako drobné frustrace popisují jako nepřekonatelné a beznadějné. Typické pro ně je, že jsou plaší a málo sebevědomí. Neurotici jsou mnohem více ohroženi vznikem dalších psychických poruch. Inklinují k návykovým látkám.
Neurotik je oblíbeným termínem dnešní doby. Mnoho lidí je označováno za neurotiky pouze pro jejich excentričnost. Označení je namířeno hlavně proti ženám, které jsou více nervózní a emotivní. Bývá to tudíž často i tehdy, když je jejich nervozita oprávněná. Ve skutečnosti však tito lidé s pravými neurotiky nemají nic společného. Navíc jimi jsou i v hojném počtu muži. Vysvětlovat to však celé řadě lidem zdá se být marné, protože pro ně je neurotik jednoduše hysterický nervní člověk, který trpí úzkostí.

Jak poznáte skutečného neurotika

Neurotika trápí velké úzkosti. Jsou naplněni negativními emocemi, žárlí, závidí, mají ohromné pocity viny a trápí je deprese. Závažnost je podceňována. Považuje se totiž za mírný problém. Trápí přitom velký počet lidí, kteří o tom ani neví a ani si to nechce připustit, že by něčím takovým mohla trpět. Je proto i jasné, že tento problém je velmi obtížné diagnostikovat. Pozor však, ne každý, kdo je žárlivý, úzkostlivý nebo ublížený, musí být i neurotický. Naopak celá řada neurotiků netrápí úzkost.

Co může za vznik?

Za vznik může zvýšená reaktivita vůči negativním vjemům. Více ohroženi jsou lidé se sklonem k depresi a lidé, jež jsou vystaveni stresu. Jistý vliv na vznik má temperament a vrozené genetické predispozice. Častěji vzniká u maladaptivních lidí a rovněž může trápit ty, kteří mají problémy s rvnováhou funkcí hypotalamu, hypofýzy, nadledvinek a glukokortikoidálního systému. Ovlivnit to může i serotoninový transportér a gen receptor 5-HT1A.Obecně nejvíce trápí mladé dospělé, především ženy, podnikatele a pracující v ekonomické sféře. Vliv na vznik má i špatné zdraví.

Měl by se neurotik léčit?

Samozřejmě. Neurotici potřebují dobrou psychologickou péči. Někdy jejich stav dokonce vyžaduje i péči psychiatra. Léčba obvykle zahrnuje psychoterapii, relaxační cvičení, dechová cvičení i medikamentózní léčbu. Součástí rovněž mohou být i kognitivní behaviorální terapie, která upravuje špatné psychologické mechanismy, tedy chybné reakce a chování. Pozitivní je i kreativní terapie a arteterapie. Pomoci rovněž může i terapie hudbou.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here