Domů Nemoci Vyšetření, operace Neutrofily

Neutrofily

Neutrofily představují jednu část bílých krvinek. Hrají klíčovou roli v obraně proti infekci. Jejich nepřítomnost anebo nedostatek dělá člověka více náchylného k infekci. Správná hladina neutrofilů v krvi se pohybuje mezi 47-72% (3000-7000 v ml krve) u dospělých.

O neutrofilech

Většina neutrofilů se nachází v kostní dřeni, z níž se vyplavují v případě infekce. Jejich úhlavním nepřítelem jsou přitom bakterie, s nimiž neutrofily dokáží okamžitě zatočit. Likvidují je mechanismem fagocytózy. Čili neutrofily bakterii napadnou, usmrtí a zlikvidují. Pokud je však baktérií větší množství a neutrofily na ně nestačí, uvolňují signální látky, které odstartují zánět. Neutrofily však nejsou nesmrtelné, po zabití určitého počtu baktérií odumírají ony a stávají se součástí zánětlivého ložiska. Neutrofily spolu s bakteriemi pak tvoří hnis. Životnost neutrofilů, které nepřijdou do kontaktu s bakteriemi vydrží 5 dnů. Postupem stárnutí se mění jejich jádro v laločnaté. Mladé neutrofily mají jádro v podobě tyče. Změna tvaru není normální a může být způsobena nedostatkem vitamínu B12.

Nízká hladina neutrofilů – Neutropenie

Neutropenie může být vrozená, ale může se vyvinout i později kupříkladu v rámci aplastické anémie nebo některých druhů leukémie. Vrozená neutropenie může být způsobena defektem na úrovni kmenové buňky krvetvorby; z důvodu chronické benigní neutrpenie (porucha zrání), Schwachmanova syndromu, dyskeratosis congenita, Fanconiho syndromu, Kostmannova syndromu aj. chorob. Někdy vzniká i jako vedlejší “produkt” užívání některých léků (zejména chemoterapie). Objeví se i následkem prodělané leukémie, žloutenky typu A nebo B, deficitu bílkovin, B12, systémových onemocnění, mononukleózy, spalniček, salmonelóze, tuberkulózy, zvýšené hladiny IgG, revmatoidní artritidy, boreliózy, SLE a dalších důvodů. Nízkou hladinu neutrofilů mají i lidé, kteří chodí na dialýzu. Lidé s nízkou anebo žádnou hladinou neutrofilů jsou náchylní k infekcím. Sníženou hladinu neutrofilů dále může způsobit například plicní emfyzém, amyloidóza, hyperglykémie. Trpět mohou i na kolonie tzv. intracelulárních neutrofilních parazitů.

Zvýšená hladina neutrofilů – Neutrofílie

Neutrofílie představuje zrychlené vyplavování neutrofilů do krve. Jde o typický příznak zánětu, a to zejména těch bakteriálních. Zvláště u těžkých bakteriálních infekcí je možno v krvi odhalit mladých forem neuftrofilů. Vysoká hladina neutrofilů se objevuje u mononukleózy, žloutenky, toxoplazmózy nebo infekci cytomegalovirem. Neutrofily se ve velkém vyplavují rovněž i z důvodu stresu, hypoxie, generalizovaných maligních onemocnění, metastáz nebo při užívání některých léků (zejména kortikoidů, adrenalinu a lithia). Zajímavostí je, že se objevuje i po transfuzích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here