Domů Nemoci Léky Nimesil

Nimesil

Nimesil je moderní nesteroidní antirevmatikum, jehož hlavní složkou je Nimesulidum. Jde o léčivý přípravek skupiny NSA, který tlumí bolest a užívá se nejen k léčbě akutní bolesti, ale i k léčbě nezánětlivého onemocnění kloubů. Aktuálně se jedná o jeden z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léků.

Co je Nimesil?

Nimesulid, nitro-phenoxymethansulfonanilid, je látka nejen s protizánětlivým, analgetickým a antipyretickým účinkem, který je přitom šetrný k vašemu žaludku i ledvinám. Nimesil působí na centrální nervový systém, kde působí blokádu cyklooxygenázy. To snižuje bolest a zároveň to působí i protizánětlivě. Lék působí i v místech husté sítě nervů a podporuje tvorbu serotoninu, což má pro útlum bolesti velký význam. Lidé s revmatickým onemocněním u něj ocení i snížení tvorby volných kyslíkových radikálů. Užívat jej však můžete i k řešení jiné akutní bolesti a účinný je i na menstruační bolest. Indikován je i u poranění měkkých tkání, ORL onemocnění, po operacích a také i v sekci odontostomatologické péče.

Nimesil však není jediným preparátem obsahujícím jako hlavní účinnou složku nimesulid, na trhu jsou dostupné i léky s názvy Aulin, Nisulid, Nimed a Mesulid. Dostupné jsou nejen v tabletové formě, ale i v granulkách nebo gelu k přímé aplikaci na postižené místo. V případě řešení bolesti jde vždy o druhý stupeň žebříku, tedy doplněk léčby bolesti, který účinek umocňuje. Užívat by se však neměl příliš dlouhou dobu, protože pak příliš zatěžuje játra.

Kontraindikace užívání Nimesilu

Lék by neměli užívat lidé alergičtí na nimesulid nebo i na jakoukoliv pomocnou látku léčiva. Jinak se můžete dočkat nepříjemných reakcí, k nimž patří kopřivka, rýma anebo stažení průdušek. Nevhodné je jeho užívání i v případě oslabených jater, kdy je pak toxicita ničící játra ještě zvyšuje. Nevhodné je rovněž užívání i jiných léků s podobným negativním účinkem na játra. Kontraindikací je i závislost na alkoholu a drogách. Lék by se neměl ani užívat ani ve chvílích poruchy krevní srážlivosti, srdečního selhání, poruchy renálních funkcí anebo ve chvíli onemocnění žaludečního onemocnění (žaludeční a duodenální vředy s rizikem krvácení). Zakázáno jej užívat je i v těhotenství a kojení.

Interakce

Nerozumí si v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou, furosemidem, methotrexátem a lithiem.

Nežádoucí účinky, které se mohou objevit při užívání léku

K nejčastějším nežádoucím účinkům užívání Nimesilu patří nevolnost, bolest břicha a zvracení. Krevní testy pak mohou nalézt zvýšenou hladinu jaterních enzymů. Kromě nich se však může objevit i spavost, vysoký krevní tlak, zánět žaludku, zácpa, nadýmání, otoky, svědění, dýchací potíže a hyperhydróza (nadměrné pocení). Vzácně se pak může objevit i selhání jater, žloutenka nebo žlučové kameny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here