Domů Nemoci Léky Nitroglycerin

Nitroglycerin

Nitroglycerin je lék, který náleží do léčebné skupiny nitrátů, její účinnou sloučeninou je glycerol trinitrát. Užívá se k řešení záchvatů anginy pectoris. 

Indikace

Nitroglycerin se užívá k přerušení nebo ke krátkodobé úlevě od záchvatů anginy pectoris a dalších potíží spojených s těmito stavy. Jde o stres a fyzickou zátěž. Dále se nitroglycerin používá i u infarktu myokardu k vazodilatační terapii (roztažení cév), ale je zde zapotřebí nemocného monitorovat na JIPce. Dále se podává u akutního levostranného selhání srdce a také u spasmu koronárních cév po koronarografii. 

Kontraindikace

Nitroglycerin nesmí užívat ti, kteří jsou alergičtí na jakoukoliv složku obsaženou v přípravku. Dále se nesmí užívat při zraněních hlavy a zvýšeném nitrolebním tlaku. Nesmí se užívat spolu se sildenafilem, tadalafielem a vardenafilem. Při onemocnění srdce a tam, kde je zvětšená srdeční svalovina. Nesmí se užívat ani v případě šokových a kolapsových stavů v případě nízkého krevního tlaku, kdy ten systolický je pod 90. Dále jej nesmí užívat ani ti, jež trápí ortostatické poruchy, srdeční nedostatečnost. Není určen k řešení akutního infarktu myokardu s nízkými plicními tlaky a chudokrevní. 

Další upozornění

Lékař by měl být na pozoru pokud nemocný trpí těžkou onemocněním ledvin a jater, trpíte-li poruchou štítné žlázy, zeleným zákalem nebo zvýšeným nitroočním tlakem. Zvýšené pozornosti je zapotřebí u užívání vazodilatans, antidepresiv, léků na vysoký krevní tlak, neuroleptik, beta-blokátorů, blokátorů kalciového kanálu a alkoholu. Nitroglycerin může snižovat účinek heparinu. Nesmí se užívat v době těhotenství a v době, kdy kojíte. Lék neovlivňuje schopnost řídit, ani se soustředit. 

Jak se Nitroglycerin užívá

Nitroglycerin je vždy zapotřebí užívat podle pokynů lékaře. Lék není určen pro děti. Lék užijte vždy na začátku záchvatu, případně před plánovanou namáhavou činností, ať už je to toaleta, chůze do práce, jedení, nošení břemen, před přechodem do chladu, těžší tělesnou prací. Tableta se pokládá pod jazyk, kde se nechá rozpustit. U selhávání levé komory, infarktu, při kontrole krevního tlaku, se nechá rozpustit 1-2 tablety pod jazykem. Před koronarografií si nechte jednu až dvě tablety rozpustit v ústech. Po nástupu účinku je vhodné tabletu vyplivnout. Pokud nedojde k úlevě, může se dávka po deseti minutách zopakovat. 

Projevy předávkování Nitroglycerinem

Předávkování se projevuje poklesem krevního tlaku, bolestí hlavy, poruchou srdečního rytmu, rozvojem methemoglobinémie. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům patří bolest hlavy, zčervenání v obličeji, návaly, bušení srdce, tachykardie, pokles krevního tlaku, ortostatická hypotenze, kolaps, mdloby, poruchy vidění, sucho v ústech, kožní vyrážka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here