Nitrolební tlak, odborně intrakraniální tlak, je tlak vyvíjený tekutinami, jako mozkomíšní mok uvnitř lebky a na mozkovou tkáň. Zvýšený nitrolební tlak může negativně ovlinit lidský mozek, zvlášť pokud se stav neléčí.
V reálu jde o nebezpečný stav, který může vést k poranění mozku, záchvatům, kómatu, mozkové mrtvici a v nejhorším případě i smrti. Pokud je však nasazena rychlá léčba, dochází k rychlému uzdravení.
Příznaky zvýšeného nitrolebního tlaku
Příznaky se mohou lišit v závislosti na věku člověka. Kojenci tak mohou mít jiné příznaky než starší děti nebo dospělí.
Zvýšený nitrolební tlak u dospělých se projevuje:
- Bolestí hlavy
- Změnou chování
- Sníženou bdělostí
- Ospalostí
- Svalovou slabostí
- Řečovými nebo pohybovými potížemi
- Zvracením
- Rozmazaným viděním
- Zmateností
Příznaky zvýšeného nitrolebního tlaku u kojenců
Kojenci mohou mít některé projevy podobné jako dospělí. Změnit se může i tvar hlavy.
Příčiny zvýšeného nitrolebního tlaku
Příčin, které způsobují zvýšený nitrolební tlak je poměrně dost. Může to způsobit poranění mozku, které vzniká ponejvíce po úderu do hlavy, pak může být spojeno s příliš velkým množstvím mozkomíšního moku v mozku, otokem mozku, krvácením nebo hromaděním krve v mozku, mozkové aneuryzma, mozková infekce (meningitida, encefalitida), mozková mrtvice, vysoký krevní tlak, mozkový nádor, epilepsie, záchvat, hypoxemie nebo také z důvodu lékové interakce.
Diagnostika
Diagnostika je velmi důležitá. Základem je vyšetření, vytvoření anamnézy. Provést se může i neurologické vyšetření, kdy se testují smysly, rovnováha a duševní stav. Na místě je i kontrola páteře, CT hlavy a mozku.
Nízký nitrolební tlak
Méně často než vysoký nitrolební tlak se může objevit i nízký nitrolební tlak. Spojen je s únikem mozkomíšního moku. Nejvíce vzniká jako důsledek lumbální punkce nebo je výsledkem nějakého jiného lékařského zákroku.
Léčba
Léčba se samozřejmě odvíjí od zjištěné příčiny. Čím rychleji je léčba započata, tím lepší má výhled. Stav může být totiž život ohrožující. Metody mohou zahrnovat vypuštění přebytečného mozkomíšního moku. Pomoci mohou i některé léky, které jsou na snížení otoku mozku. Někdy může pomoci i sedativum, které snižuje úzkost a krevní tlak. V některých stavech se postižená osobě neobejde bez podpory dýchání. Sledovat je nutné i vitální funkce. Jde především o mannitol a hypertonický solný roztok. v nejhorších případech se situace neobejde bez chirurgického zákroku, u něhož dojde k odstranění malé části lebky a uvolnění tlaku.
Komplikace
U zvýšeného nitrolebního tlaku hrozí poškození mozku, záchvaty, mrtvice a kóma.
Prevence
Zvýšení nitrolebního tlaku není možné zabránit, je ale možné snížit některá rizika, kterí stojí za zvyšováním tohoto tlaku.