Noční děsy u dětí (pavor nocturnus) dokážou vyděsit nejen děti, ale především jejich rodiče, kteří mají obavu, zda jejich dítě není ohroženo vážnou psychickou nemocí. I přes znepokojující projevy nejsou noční děsy u dětí ve většině případů důvodem k většímu znepokojení. Odborníci se domnívají, že je jejich přítomnost spojena s dozráváním nervové soustavy.
Noční děsy a jejich příčiny
Odborníci, tedy neurologové a dětští psychologové, dávají noční děsy z vinu nezralé nervové soustavě u dětí, která vlivem své nedozrálosti ještě nedokáže všechny během dne získané podněty, které si mozek dítěte během noci třídí, zpracovat. Tuto teorii dokazuje mimo jiné skutečnost, že noční děsy u dětí ve většině případů postupně s věkem odezní. Za hlavní spouštěč nočních děsů je přitom považován stres, příznaky nočního děsu lze nejčastěji zaznamenat u dítěte, které mělo před spánkem velmi náročný den, kdy muselo zvládnout mnoho úkolů, překážek a reagovat na velké množství různých podnětů.
Příznaky nočních děsů
Mezi typické příznaky nočních děsů patří zrychlený srdeční tep, pocení, bledost, třes a nepřehlédnutelná motorická aktivita. Dítě během spánku rozhazuje rukama( jako by se něčemu bránilo), kope nohama (jako by se snažilo utéct), pak se probudí, pláče a je dezorientované. Některé děti se dokonce ve spánku mohou snažit utéct ze své ložnice. Po probuzení si dítě nic konkrétního nepamatuje, o to více je vyděšeno.
Noční děsy versus noční můry
Noční děsy je třeba odlišit od nočních můr, které trápí především dospělé. Další rozdíl spočívá ve fázi spánku, ve které k těmto jevům dochází. Zatímco noční děsy jsou spojeny s non REM (NREM) fází spánku, což vysvětluje i skutečnost, že si dítě po probuzení nic nepamatuje, k nočním můrám dochází ve fázi spánku REM (ve které se nám zdají sny) a jsou zpravidla spojeny s jejich obsahem. Například noční můrou přepracovaného člověka může být, že jej přepadne jeho šéf v době jeho osobního volna. Co však mají noční děsy a noční můry společné, to je spouštěcí faktor – stres.
Jak dítěti pomoci
Vraťme se nyní zpět k nočním děsům. Jak dítěti pomoci? Především tím, že zachováte klid, a budete se snažit dítě ukonejšit. Mluvte na dítě uklidňujícím monotónním hlasem, opakujte, že se nic nestalo. Nočním děsům lze do jisté míry zabránit tím, že budete před odchodem dítěte na lůžko dodržovat pravidelný rituál, například budete dítěti číst pohádku, nebo mu dovolíte, aby se na ni dívalo v televizi či na tabletu. Je však třeba volit pohádky, které dítě před spaním skutečně uklidní, ne naopak. Co dále můžete pro dítě udělat, je, že ho nebudete přetěžovat během dne spoustou podnětů, kroužků, úkolů, výletů, atd. K lepšímu utřídění získaných podnětů v mozku dítěte můžete přispět i tím, ž si o prožitých událostech budete společně povídat, že dítěti vysvětlíte to, co se děje v televizi, a čemu nemusí zcela rozumět.
Noční děsy samozřejmě mohou signalizovat, že dítě něco trápí, věnujte proto pozornost ostatním příznakům možného traumatu, například, zda není dítě v poslední době příliš zamlklé, nemá problémy ve škole, neztratilo chuť k jídlu, anebo se u něho neobjevily jiné znepokojující změny chování.
Kdy k lékaři
Noční děsy ve většině případů nevyžadují léčbu a postupně samovolně odezní. Pokud se však tyto stavy objevují pravidelně, více než pětkrát za měsíc, anebo jsou spojeny s jinou poruchou spánku, například s nočním pomočováním, nebo u dítěte pozorujete změnu chování, je na místě, navštívit pediatra, který Vám může doporučit konzultaci s dětských psychologem, případně také neurologické vyšetření. Za to, že dítě trápí noční děsy, se nemusíte stydět, nejedná se o důsledek selhání výchovy, noční děsy se mohou objevit u všech dětí, nejen u dětí z rozvedených rodin nebo s dětmi alkoholiků, jak se dříve někteří domnívali.