Domů Nemoci Ortopedie Nohy do O

Nohy do O

Křivé nohy do O není pouze estetický problém, jak by se mohlo na první pohled zdát, ničí jim to klouby i záda. Řešte proto nohy do O už od miminka, ušetříte je od nepříjemných zdravotních problémů.

Co jsou nohy do O

Nohy do O se přirozeně objevují u miminek. Jde o postavení vybočených noh do O. Přirozeně se objevují i v různých stádií vývoje člověka, mohou však být i projevem dysbalance a špatného postavení nohou. Objeví se jednoduše tam, kde nefunguje základní svalová souhra.

Kdo má nohy do O

Nohy do O se objevují často u lidí s kosterním onemocněním a také i u některých skupin, kteří si namáhají nohy nestandardním způsobem, jako třeba fotbalisté. Kolenní klouby jsou při této činnosti nadměrně namáhány, svaly přetěžovány jedním směrem a ani pády tomu moc nepřidají. A to vše má za vliv vzniku nesprávnému zakřivení do písmene O.

Patologie Noh do O

Neví se, kolik dětí se narodí již s danou predispozicí ke křivým nohám, důležité je, aby se problém včas podchytil a začal řešit. Postavení dolních končetin je závislé na zapojení svalů, které tvarují páteř a tím také i nastavení dalších kostí, mimo jiné i pánve a stehenních kostí. Vzájemná souhra se do po narození vyšetřit, a pokud nefunguje správně, měla by se začít ihned napravovat. Je zajímavé, že na vyšetření kyčlí chodí dnes preventivně všechny děti, ale v rámci této prevence vesměs žádného ortopeda nenapadne kontrolovat i správné postavení nožiček. Přitom toto odhalení by zabránilo mnoha pozdějším problémům. Dítě by absolvovalo v 6 až 8 týdnu života speciální rehabilitaci, která by mu s tímto problémem pomohla.

Co by se mělo u dětí hlídat?

Již u malých novorozenců by se mělo všímat postavení pánve a rozsah pohyblivosti kyčlí. Pokud je rozkročení kyčlí větší než 90 stupňů, jde vždy o rizikový faktor, který by se neměl brát na lehkou váhu. V těchto případech by mělo dítě vždy zamířit na rehabilitaci, kde daný problém s pomocí speciálního cvičení napraví.

Ohlídejte si, jak sedí vaše děti!

Jedním z největších nešvarů je špatný sed. Nutno říct, že v Česku se příliš na správné sezení příliš nedbá. Vznikají pak špatné návyky, které se později jen těžce odbourávají. Zcela nevhodné je pro děti tak oblíbené sezení do “W”. Jde o sed při němž zadeček vloží mezi šlapky a špičky se přitom na zemi přiblíží k sobě. Takové sezení je nutno korigovat. Správné sezení je buď jen na patách anebo nejlépe s nohama před sebou. Záda se však při tom nesmí hrbit.

Jak rovnat křivé nohy do O

Vhodná obuv vám nepomůže, potřebujete speciální vložky, které vám předepíše pouze ortoped. Ten vás pak může odeslat i na rehabilitaci, kde vám mohou pomoci nohy zkorigovat. Nečekejte však zázraky na počkání. Chce to trpělivost. Je to dřina a čím dříve začnete, tím lépe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here