Domů Nemoci Vyšetření, operace Noradrenalin

Noradrenalin

Noradrenalin (NA), nebo Norepinefrin (NE), to je hormon, čili organická chemická látka, která náleží do rodiny tzv. katecholaminů. Hormon funguje v mozku a v těle jako hormon i jako neurotransmiter.

Kde se vzal Noradrenalin?

Noradrenalin se produkuje v oblasti těsně zabalených neuronů anebo v jádrech mozkových buněk. Je neuvěřitelné, jak něco tak malé může být důležité a může mocně ovlivňovat jiné oblastí mozku. Jde o velmi důležitý neurotransmiter sympatických ganglií, které najdete v blízkosti míchy anebo také v břiše. Uvolňován je však i přímo do krevního řečiště nadledvinami. Bez ohledu na to, jak a kde se uvolňuje, tak noradrenalin působí na cílové buňky navázáním a aktivací noradrenergních receptorů umístěných na povrchu buněk.  Jde o složitý proces.

Funkce noradrenalinu

Úkolem noradrenalinu je zmobilizovat mozek a tělo k akci. V průběhu spánku se přitom tento hormon uvolňuje v nejmenší míře. Jeho vylučování se zvyšuje v průběhu dne. Nejvyšších hladin dosáhne během stresu nebo nebezpečí. V mozku noradrenalin zvyšuje v vzrušivost a bdělost, podporuje ostražitost. zvyšuje formování a získávání paměti a zaměřuje se na pozornost. Kromě to všeho však zvyšuje i neklid a úzkost, srdeční frekvenci a krevní tlak. Dále spouští uvolňování glukózy z energetických zásob, zvyšuje průtok krve do kosterního svalu, snižuje průtok v trávicím systému.

Noradrenalin v medicíně

V medicíně se užívá jako injekční léčivo k léčbě kriticky nízkého tlaku. Betablokátory, které vylučují některé účinky noradrenalinu se často užívají k léčbě migrén a glaukom, ale rovněž i k řešení celé řady kardiovaskulárních problémů. Alfa blokátory, které vylučují jinou sadu noradrenalinových účinků se pak užívají k léčbě několika kardiovaskulárních a psychiatrických stavů. Agonisté alfa dvě mají sedativní účinek a užívají se zcela běžně pro zesílení anestézie a dále pak i k léčbě závislosti na drogách anebo alkoholu.

Nemoci spojené se špatnou funkcí noradrenalinu

Sympatická hyperaktivace

Hyperaktivace sympatického nervového systému je součástí mnoha stavů, ale vzniká i jako důsledek podávání sympatomimetických léků. Způsobuje celou řadu příznaků, jehož doprovází bolest, rychlý srdeční tep, zvýšený krevní tep, pocení, palpitaci, úzkost, bolest hlavy, bledost a pokles hladiny cukru v krvi. Doprovázet jej může i ztráta váhy. Tento stav může být vyvolán poškozením míchy, srdečním selháním, vysokým krevním tlakem, onemocněním ledvin, těžkým poraněním mozku i různým stresem.

Feochromocytom

Feochromocytom je vzácně se vyskytující nádor dřeně nadledvin, který vzniká v důsledku genetických vlivů a jiných nádorů. Jeho důsledkem se výrazně zvedá hladina noradrenalinu a epinefrinu, který se uvolňuje do krevního řečiště. K nejčastějším příznakům patří vysoký krevní tlak.

Stres

Stres není nemoc, ale je to stav, jež zvedá hladinynoradrenalinu. Chronický stres pak může poškodit mnoho částí těla, k nimž dochází díky účinkům noradrenalinu.

ADHD

Porucha hyperaktivity s nedostatkem pozornosti užívá lék, který zvyšuje hladinu dopaminu a noradrenalinu v mozku. Kromě toho testy prokázaly, že tito lidé mají změněné zpracování noradrenalinu.

Autonomní selhání

Ztrátu neuronů, které produkují noradrenalin může způsobit hned několik stavů, a to zejména Parkinsonovy nemoci, cukrovky a čistého autonomního selhání.  Stav může způsobit snížení srdeční frekvence a snižuje krevní tlak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here