Domů Nemoci Léky Normix

Normix

Normix, jsou antibiotika, jehož hlavní účinnou léčebnou látkou je Rifaximin.

Indikace

Antibiotika jsou předepisována v případech hepatální encefalopatie, profylaxe v kolorektální chirurgii, u peudomembranózní kolitidy ve chvíli, kdy selhala léčba, u bakteriálních infekcí nespecifických zánětlivých onemocnění střev (Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida), symptimatické nekomplikované divertikulární chorobě, kdy jde o přídatnou terapii k dietě s vysokým přídělem vlákniny a rovněž i u divertikulární choroby po doložení kolonoskopie, sonografie, CT, MRI nebo enterografie.
Antibiotika si poradí s akutními i chronickými střevními infekcemi způsobenými gram pozitivními nebo negativními bakteriemi anebo také u průjmů, jež byly způsobeny narušením střevní rovnováhy. Užívat jej mohou lidé od 12 let.

Jak se Normix užívá

Běžné dávkování se pohybuje zhruba na 10-15 mg na 1 kilogram váhy denně v dávkách rozdělených do 2, 3 nebo 4 dávek. Léčba by neměla přesáhnout jeden týden. U průjmů se obvykle tak podává 200 mg tableta každých 6 hodin Po výkonech na tlustém střevě pak 400 mg každých 12 hodin. Hepatální encefalopatie se řeší 400 mg co 8 hodin. Divertikulární nemoci se léčí 400 mg podávaných každých 12 hodin.

Kontraindikace

Zásadní kontraindikací je přecitlivělost na některou z látek obsažených v léku a dále pak i střevní obstrukce i intestinální ulcerace.

Zvláštní upozornění

Lék nesmí být podáván lidem s průjmem komplikovaným horečkou anebo s přítomností krve ve stolici. Nesmí se užívat ani u průjmu způsobeného Clostridií difficile. Normix může způsobit načervenalé zbarvení moči.

Interakce

  • Normix je slabým induktorem isoenzymu CYP3A4 cytochromu P450. Ten za ovlivňuje účinek antikoncepce.
    Lék dokáže ovlivnit estrogen. Snižuje jeho hladinu a podporuje možnost otěhotnění.
  • Pokud budete užívat Normix, v případě, že nechcete otěhotnět, užívejte i další antikoncepci.
  • Vzhledem k tomu, že není známo, zda se vylučuje do mateřského mléka, není vhodné jej užívat v době kojení. Pokud k tomu přistoupíte, musí to být vždy s ohledem na rizika a pozitiva léčby.
  • Jelikož lék může doprovázet závrať a somnolence,nicméně podle studií vyšlo najevo, že jeho vliv na schopnost řídit motorové vozidlo je zanedbatelný.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům užívání Normixu patří plynatost, bolest hlavy, bolest břicha, naléhavá defekace (vyprazdňování), nevolnost, rektální tenesmus, horečka, zácpa, zvracení a závrať. K méně častým problémům pak náleží infekce Herpes simplex, infekce horního dýchacího traktu, dehydratace, nechutenství, neutropenie, lymfocytóza, monocytóza, nervozita, deprese, abnormální sny, nespavost, migréna, spavost, bolest ucha, vysoký krevní tlak,návaly horka, sucho v hrdle, kašel, bolest zad, svalová slabost i svalové křeče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here