Domů Nemoci Ostatní Nosní polypy

Nosní polypy

Pokud se vám špatně dýchá a máte často pocit ucpaného nosu přesto, že rýmou netrpíte, je možné, že obtíže způsobují nosní polypy. Nosní polypy jsou výrůstky nosní sliznice, která je zbytnělá. Mohou vznikat jak přímo v nosní dutině, tak v dutinách vedlejších – vždy ale vedou k špatné průchodnosti nosních průduchů. A protože ucpaný nos při rýmě zažil téměř každý z nás, dokážeme si představit, jak toto onemocnění může znepříjemnit život nejen zdravotně, ale i po stránce sociální, neboť člověk je nucen dýchat pouze ústy.

Příčiny vzniku nosních polypů

Ačkoli nosní polypy byly jako nemoc objeveny už ve starověkém Egyptě, vědci ani po staletích bádání neví, co je přesnou příčinou jejich vzniku. Výskyt nosních polypů je nejčastěji dáván do souvislostí s alergiemi a s nimi spojenými rýmami, které mají na svědomí chronický zánět nosní sliznice. Dlouhodobě zanícená sliznice uvnitř nosu je zduřelá, zbytnělá a postupně se na ní vytváří výběžky či výchlipky – právě ony nosní polypy. Polypy bývají většinou mnohočetné a při vyšetření je lékař objeví na obou stranách nosní dutiny. Zvýšené riziko nosních polypů je také u pacientů s cystickou fibrózou, u dětí s bronchiálním astmatem či s poruchou pohyblivosti řasinek (ciliární diskinezí) a u lidí, kteří jsou citliví na některé léky, např. Aspirin nebo Ibalgin. Celkově nosní polypy trápí až 4 % populace, což není zanedbatelné množství. Pokud se chceme nosním polypům ubránit, měli bychom včas a efektivně léčit jakékoli záněty horních cest dýchacích, včetně klasické rýmy, abychom nosní sliznici co nejméně zatěžovali.

Jak pacient a lékař pozná nosní polypy?

Nosní polypy se mohou nějaký čas vyskytovat jako absolutně bezpříznakové. Problém však nastává, když nosní polypy dorostou do takové velikosti, že uzavírají průchody mezi nosní dutinou a vedlejšími dutinami, nebo když dokonce ucpou samotné vývodné cesty – nosní průduchy. To samozřejmě vede k tomu, že se nemocnému špatně dýchá, což může vyvolat nepříjemnou nervozitu, nebo dokonce strach z udušení. Samozřejmě, že lze dýchat ještě ústy, ale představte si, že byste pořád chodili s pootevřenou pusou – právě kvůli tomu jsou nosní polypy velmi obtěžující ze společenského hlediska – a v noci se opakovaně budili s vyprahlými ústy. Se sníženou nosní průchodností jde ruku v ruce i pokles čichových funkcí, takže pacient může pociťovat částečnou či úplnou ztrátu čichu. Dalším typickým příznakem je permanentní rýma, nejdříve spíše vodnatá, později hlenovitá či hnisavá. Současně se mohou objevit i bolesti hlavy či nepříjemné pocity tlaku v obličeji. V extrémním případě mohou nosní polypy vyčnívat ven z nosní dutiny, což pochopitelně znamená velký kosmetický problém.

Pokud obvodní lékař zjistí podezření na nosní polypy, budete odeslání na ORL (ušní – nosní – krční), kde již lékař provede jednoduché vyšetření nosním zrcátkem, tzv. přední rinoskopii. V zrcátku lékař nosní polypy zřetelně vidí a může je tak snadno diagnostikovat. Při opakovaném výskytu nosních polypů, nebo pokud je nutné zjistit jejich přesný rozsah v dutině nosní, se provádí ještě rentgenové vyšetření a zobrazení nosních dutin pomocí CT (počítačové tomografie). Zpravidla ale již při prvním pohledu zrcátkem do nosu lékař zjistí, v jakém stádiu se nemoc nachází.

Jak se léčí nosní polypy?

Jestliže lékař diagnostikuje nosní polypy, je nejprve zahájena konzervativní léčba v podobě nosního spreje, obsahujícího kortikoidy – kortikoidy působí protizánětlivě, tlumí růst polypů a některé z nich mohou dokonce zničit. Výhodou nosního spreje je možnost aplikace účinných látek přímo na nosní sliznici, takže kortikoidy nezatěžují celý organismus. Sprej si pacient stříká jednou až dvakrát denně podle toho, jak určí lékař. Asi po dvou měsících užívání kortikoidů ve spreji se pacient dostaví na kontrolu, a pokud se zjistí, že léčba nezabírá, nasazují se kortikoidy ve formě tablet, které pacient užívá po dobu jednoho až dvou týdnů. Jestliže ani tyto léky nevedou k úspěšné léčbě polypů, přichází na řadu chirurgická operace. Nosní polypy se operačně mohou odstraňovat různými způsoby – v lokální anestézii či v celkové narkóze, jejich „vytrháváním“ či endoskopickým vyjmutím nebo dokonce laserem, avšak tento zákrok neplatí pojišťovny. Po operaci bývá pacient hospitalizován ještě 3-5 dní v nemocnici a ještě nějakou dobu po operaci musí používat nosní sprej, aby se snížilo riziko recidivy (znovuobjevení) polypů. Bohužel ale ani povedená operace nemusí pro pacienta znamenat doživotní úlevu – nosní polypy se rády navrací a často je nutné provést operaci i opakovaně.

Zdroj obrázku: Mladá žena

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here