Domů Nemoci Nová kampaň na boj s rakovinou tlustého střeva

Nová kampaň na boj s rakovinou tlustého střeva

rakovina-tlusteho-strevaV České repulice dnes žije kolem 450 tisíc lidí, kteří měli nebo mají diagnostikováno nádorové onemocnění. Každý rok je u nás nově diagnostikováno zhruba 76 tisíc nových případů rakoviny a 27 tisíc lidí na zhoubný nádor zemře.

Z hlediska statistik jsme na tom nejhůře v oblasti karcinomu konečníku a tlustého střeva. Spolu s Maďarskem drží Česká republika v četnosti výskytu tohoto druhu rakoviny smutný celosvětový primát. Podle odhadů by v roce 2010 toto onemocnění mělo mít asi 51 489 lidí. Podle lékařských statistik je až 95% pravděpodobnost úplného vyléčení, pokud se tento nádor zachytí včas.

Občanské sdružení Onkomaják spolu s Nadací Vize 97 proto připravilo kampaň s názvem Střevotur 2010. Jedná se o putovní kampaň jejímž cílem je po celé České republice šířit osvětu o karcinomu tlustého střeva a konečníku. Hlavním tahákem této kampaně je obrovský nafukovací model tlustého střeva, který má rozměry 9 x 4 m a se kterým organizátoři kampaně postupně během asi dvou let objedou vybraná velká města v České republice. Lidé si budou moci maketou střeva procházet jako tunelem a prohlédnout si jak to vypadá uvnitř střeva.

V rámci kampaně Střevotur 2010 budou také podávány informace o preventivních skríningových vyšetřeních střev, které Česká republika zavedla jako jedna z prvních světových zemí již v roce 2000.

Kampaň Střevotur 2010 již navštívila Prahu, kde si maketu tlustého střeva prohlédlo více než 3 000 zájemců. Obyvatelé Plzně, Chomutova, Liberce a Ústí nad Labem již také měli během dvou měsíců možnost prohlédnout si tuto maketu a získat informace o skríningových vyšetřeních. V nejbližší době bude maketa vystavena v Pardubicích, Olomouci, Hořovicích a Berouně.

Kromě zdravé sliznice tlustého střeva jsou v maketě také názorně vyobrazena nejčastější onemocnění tlustého střeva, jako například polypy nebo karcinom.

Jednoduchý skríningový test na rakovinu tlustého střeva si můžete vyžádat u vašeho praktického lékaře nebo gynekologa. Pokud je Vám více než 50 let, je tento test hrazen zdravotní pojišťovnou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here