Domů Nemoci Léky Novalgin

Novalgin

Novalgin patří novějším moderním lékům na bolest, jež patří k velmi účinným neopioidním analgetikům. Jde tedy o nenávykové analgetikum, které je možno užívat pro akutní i chronickou bolest. Pacifikovat přitom zvládne i silnou bolest a pochlubit se může i antipyretickými a spasmolytickými účinky.

O Novalginu

Hlavní složkou Novalginu je Metamizol, čili 2,3 dihydro-1,5 dimethyl- 3 oxo-2 fenyl-1H pyrazol-4 methylamino methansulfát sodný. Látku mimo jiné najdete i v Algifenu. Dostupný je pouze na předpis a v některých zemích je dokonce zcela zakázán, jelikož bylo zjištěno, že může přispět, i když jen s velmi malou pravděpodobností, k vzniku agranulocytózy (Onemocnění spojené s kriticky nízkou hladinou granulocytů, neutrofilů, bazofilů a eozinofilů). Tento stav snižuje imunitní odpověď na bakteriální infekce. Nemocného trápí náhlé horečky, zimnice, bolest v krku, opakující se infekce s rychlým nástupem, sepse, krvácení z dásní, afty, poruchou zubů). Užívá se jako druhý stupeň léčby bolesti, tedy zvládne nejen slabou, ale i silnou bolest. Mechanismus účinku však není doposud znám.

Indikace

Lék se užívá k zmírnění ortopedických bolestí, tedy bolestí způsobených dnou, záněty šlach, kloubů a zad. Dále pak řeší bolest spojenou s revmatickými nemocemi, stavy po úrazech, bolesti hlavy, zubů, menstruaci a migrénu. Nástup účinku je do 30-60 minut po užití a doba trvání účinku se pohybuje okolo 4 hodin. Povolenou dávkou jsou až 4 tablety denně. Tablety se polykají celé, nerozkousané a zapíjí se dostatečným množstvím vody (minimálně půlkou sklenice). Novalgin se vyskytuje nejen v tabletové formě, ale má i podobu kapek, čípků a injekcí. Vedle Novalginu se můžete střetnout i s léky Minalgin, Novaminsulfon a Sintetica. Jde o jeden a tentýž lék od různých výrobců.

Kontraindikace

Lék by neměli užívat ti, jež jsou přecitlivělí na nějakou z látek Novalginu anebo se u nich objevila již alergie na pyrazolony. Novalgin je kontraindikován i tehdy, kdy se nemocný trápí nějakou poruchou krevní tvorby či jej zlobí omezená funkce kostní dřeně. Kontraindikací je i jaterní porfyrie, nízký krevní tlak, nestabilní krevní oběh, těhotenství a kojení.

Lék je nevhodné užívat spolu s některými jinými léky

K nimž patří cyklosporiny, chlorpromazin, antikoagulancia, captopril, lithium, metotrexát, triamteren, diuretika, antihypertenziva a pyrazolony.

Nežádoucí, čili vedlejší účinky

K nežádoucím účinkům patří anafylaktický šok nebo alergická reakce, mimo to může vyvolat i nízký krevní tlak. Způsobit může vyrážky, poruchy krevní tvorby, poruchu ledvin anebo i místní reakci v oblasti vpichu. Potencionálně tu hrozí agranulocytóza. K nejčastějším vedlejším účinkům však patří nechutenství, pálení žáhy, zvracení a je zde i zvýšené riziko vzniku žaludečních vředů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here