Domů Spánek Nykturie

Nykturie

Nykturie je postižení dolních močových cest, které obtěžuje poměrně velkou část populace, zejména seniory. Pacienti, kteří tímto onemocněním trpí, se v noci budí s pocitem urgentního močení, který je nutí vstát z postele a jít na toaletu. Léčba nykturie závisí na příčině, která tyto stavy způsobuje. Může spočívat ve změně životního stylu, stejně jako v medikaci, případně být založena na kombinaci obojího.

Příznaky a projevy       

Jak bylo uvedeno v úvodu, nykturie je urologické onemocnění, které se projevuje  nočním buzením vyvolaným urgentním pocitem nutkání na močení. Pacient je nucen vstát několikrát za noc z postele, aby si došel na toaletu. To má pochopitelně dopady na kvalitu spánku. Pacienti s nykturií (dále jen nykturici) mohou být unavení, mít poruchy koncentrace, trpět bolestmi hlavy, atd. Příčin nykturie je několik.

Nykturie

Příčiny nykturie

Velmi často je noční nutkání na močení způsobeno noční polyurií, což je stav, kdy pacienti během noci produkují vyšší množství moči, než je jejich močový měchýř schopen během doby spánku (6 až 8 hodin) pojmout. Objem noční moči v tomto případě tvoří více než 1/3 moči, která je vyprodukována během 24 hodin. Další možnou příčinou je nižší funkční kapacita močového měchýře. Pacienti s nižší kapacitou močového měchýře, stejně jako pacienti s hyperaktivním močovým měchýřem  chodí častěji na toaletu také během dne, což je však tolik neobtěžuje, protože nemusí přerušovat spánek. Příčinu, kterou lze snadno odstranit, a se kterou se lékaři setkávají u poměrně velkého počtu pacientů, je konzumace většiny tekutin až večer. Pacienti před den málo pijí, večer je dostihne zpožděná žízeň. Vysoký příjem tekutin před spaním pak pochopitelně vede k nočnímu buzení.

U mužů staršího věku pak může být příčinou zvětšená prostata. U pacientů ve věku seniorů je běžnou příčinou snížená produkce hormonu vasopresinu, který produkuje podvěsek mozkový, a ovlivňuje tvorbu moči. Nucení na močení trápí také ženy v období těhotenství, kdy je příčinou tlak zvětšené dělohy na močový měchýř a hormonální změny. Po porodu zpravidla tyto problémy odezní. S jistou formou nykturie se setkáváme také u dětí, ty však spí obvykle tak tvrdě, že se v noci neprobudí, takže tento problém rozebíráme blíže v souvislosti s nočním pomočováním.

Léčba

Jak bylo uvedeno v úvodu, léčba nykturie závisí na konkrétní příčině, která ji způsobuje. Pokud je jí nadměrná konzumace tekutin ve večerních hodinách, řeší se tento problém úpravou pitného režimu. Pacienti by měli vypít nejvíce tekutin v dopoledních hodinách, 2 hodiny před spaním by měli pít spíše méně. Vhodné nejsou zejména močopudné nápoje, jako je pivo nebo nápoje, které obsahují kofein. Jinak je tomu v případě výše zmíněných zdravotních obtíží, kdy se pacientům k odstranění nočního močení podávají léky. Osvědčeným prostředkem je podávání  medikamentů s obsahem  desmopresinu – látky, která snižuje tvorbu moči a způsobuje její zahuštění, a to tak, že působí na vasopresin, výše zmíněný hormon ovlivňující tvorbu moči. Tyto léky se užívají ve před spaním ve formě tablet, které si dávají pacienti pod jazyk. Hypnotika se při léčbě nykturie neosvědčují. Co se dále nykturikům doporučuje, to je odpolední odpočinek s podloženýma nohama oblečených do kompresivních punčoch.  Pokud je příčinou nykturie jiné onemocnění, například diabetes, je třeba léčit toto onemocnění.

Prevence

Obecnou prevencí nykturie je nepít příliš mnoho před spaním a vyvarovat se močopudných nápojů, zejména tedy pití piva a černé kávy. Vhodné nejsou ani některé bylinné čaje. Snížené produkci vasopresinu v pozdějším věku lze jen těžko zabránit, stejně jako je těžké vyvarovat se hyperaktivity nebo snížené kapacity močového měchýře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here