Domů Nemoci ORL Obrna hlasivek

Obrna hlasivek

Hlasivky jsou zúženou oblastí v hrtanu, díky nimž mluvíme. Tvoří je párový hlasivkový sval, hlasivkový vaz a velmi pružná slizniční hlasivková řada. Mluvíme díky tomu, že při vydechování vzduchu pohyby hlasivek kladou různý odpor, čímž vytváří zvuk, který je základem lidské řeči. Obrna hlasivek je závažné onemocnění a je to také i nepříjemný stav, který může nemocného ohrozit na životě.

Příčiny vzniku obrny hlasivek

Nervy, jež hlasivky ovládají jsou velmi citlivé a mohou být snadno poškozené. Jejich poškození má za následek ochrnutí hlasivky, která je daným nervem inervována. Při poškození obou nervů ochrnou obě hlasivky. K poškození dochází nejčastěji při úrazech krku, po operačních zákrocích a v případě výskytu nádorů. Poškození hlasivek po operacích není vysoké, ale je, uděje se tomu tak ve 3% případů. Někdy obrnu hlasivek může způsobit i virová infekce. V některých případech příčina není nikdy odhalena. Ochrnutí hlasivek může být dočasné nebo trvalé.

Projevy obrny hlasivek

Projevy se od sebe odlišují podle toho, zda je poškozená jedna, nebo obě hlasivky. Vliv na celou situaci má i to, o jak závažné ochrnutí jde. Nedostatečně hybná hlasivka klade odpor proudícímu vzduchu a způsobuje chrapot a zhrubnutí hlasu. Pokud je obrna oboustranná a jde o závažnější stupeň, tkáň hlasivek dost výrazně zúží dýchací cesty a člověk se může dusit. Při výdechu vzniká chrčení a pískání. Dráždění zúžených dýchacích cest vede ke kašli. U poškozených hlasivek může být poškozen i hrtan a záklopka v hrtanu, což může způsobovat problémy při polykání.Je zde pak i zvýšené riziko vdechnutí potravin a tekutin. Stav je spojen i s kašlem při jídle.

Diagnostika

Pokud máte problémy s mluvením, měli byste navštívit lékaře. Specialista na ORL vás pak může prohlédnout s pomocí speciálních nástrojů. Provést je možno i ultrazvuk, CT nebo magnetická rezonance.

Léčba

Základ úspěchu spočívá v rehabilitaci hlasu. V případě závažnějších stavů se provádí chirurgický zákrok, aby hlasivky co nejméně překážely v proudění vzduchu s co nejlepším zachováním hlasu. Nově se lékaři mohou pokusit o šetrnou augmentaci, který umožňuje zvětšení objemu hlasivek. Během operace je z malého řezu pod pupíkem odebrán tuk, který se dá přímo do hlasivky. Díky nárůstu jejího objemu vznikne i zvučnější hlas. Bohužel efekt se může po čase zase zmenšit. Bohužel ty nejtěžší případy nejsou řešitelné. Zúžené místo v krku si však může vynutit trvalou tracheostomii, s níž nemocný trvale přijde o hlas. Zachrání ho však před udušením.

Rehabilitace hlasivek

Běžně rehabilitace hlasivek probíhá odděleně. Elektrostimulace probíhají samostatně a pak se jednou za čas u foniatra hlas procvičuje. Nemocný rovněž cvičí i doma s pomocí speciálních řečových cvičení. Nově se však rehabilitace provádí komplexně, tedy najednou. Má to mnohem lepší výsledky. Čas potřebný k návratu hlasu se významně zkrátil. Součástí každé hlasové fyzioterapie je i korekce správného držení těla, nácvik správného dýchání, ošetření jizev po operacích, elektrostimulace a rehabilitace a reedukace hlasu. Na rehabilitaci je nutné chodit 3x týdně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here