Domů Nemoci Imunitní systém Očkování do Keni

Očkování do Keni

Očkováním se můžeme ochránit před nemocemi, i když ani očkování není 100%. Přesto je přínosné. Pokud už se i přes očkování nakazíme, je průběh nemoci mnohem mírnější.

Mnohé cíle cestovatelů jsou rizikové, co se infekcí týká. Je tedy potřeba se chránit.

Africké státy patří k těm, kde je vysoké riziko nákazy u nás se nevyskytujícími se nemocemi.

Keňa je stát východní Afriky, který je pro turisty velmi atraktivní. Jednak má mořské pobřeží, a jednak krásnou přírodu v podobně savan či hor. V Keni jsou krásné přírodní parky, ve kterých je možné setkat se s volně žijícími zvířaty. I teploty jsou pro dovolenou příznivé. Celý rok je teplo.

Prevence:

Před vyjetím do Keni je vhodné ověřit si platnost očkování, sledovat, jaká jsou doporučená a hlavně povinná očkování. Je nutné myslet na to, že očkování nezabere okamžitě a mnohdy je nutné podat více dávek. Je tedy důležité začít s očkováním s dostatečným předstihem.

O situaci a nutnosti očkování je vhodné získat „čerstvé informace“ na vakcinologických centrech. Doporučená i povinná očkování se mohou měnit dle epidemiologické situace ve vybrané destinaci.

Povinná očkování:

Povinná očkování jsou ta, bez nichž nás do země nepustí. Je nutné se proukázat, že jsme byli naočkování. V případě cesty do Keni je to očkování proti žluté zimnici, byť se někdy uvádí jako doporučené (nutné se informovat před cestou). V Keni je vysoké riziko nákazy žlutou horečkou. Nemoc je přenášena komáry a moskyty. Projevuje se vysokými horečkami, bolestmi, únavou, selháváním jater. Nemoc může končit i smrtí. Očkování je podáváno v jedné dávce a není nutné přeočkování. Vakcína chrání po celý život.

Doporučená očkování:

Doporučení se vydávají dle situace v místě, kam se chystáme.

Do Keni se doporučují tato očkování

  • Žloutenka A a B – žloutenka typu A je nemoc špinavých rukou, přenáší se fekálně-orální cestou, riziková je voda a potraviny, žloutenka typu B se přenáší tělesnými tekutinami. Očkovat je možné každou žloutenkou zvlášť nebo kombinovanou vakcínou.
  • Břišní tyfus – je způsoben druhem salmonely, projevuje se horečkami, únavou, bolestmi hlavy a břicha, zácpou, vyrážkou atd. Očkování je na 3 roky, pak je nutné přeočkovat.
  • Cholera – jedná se o bakteriální průjmové onemocnění. Patogen se často skrývá v potravinách a vodě. Očkuje se 2 dávkami, které se podávají 1−6 týdnů od sebe. Ochrana trvá cca 2 roky.
  • Vzteklina – v Keni je možné nakazit se také vzteklinou, pokud se pohybujeme ve volné přírodě, je vhodné nechat se naočkovat. Očkování se provádí ve 3 dávkách
  • Meningokoková menigitida – doporučuje se hlavně v určitých obdobích, např. v prosinci až červnu.

Ověření platnosti očkování:

Je vhodné si potvrdit, že jsme očkovaní na příušnice a proti tetanu. Je také vhodné být očkován proti spalničkách a záškrtu. Pokud si nejsme jisti, zda jsme po očkování v dětství chránění, je dobré uvažovat o přeočkování.

Infekční rizika:

V Keni je však možné nakazit se více nemocemi, včetně parazitárních, kam patří třeba i malárie, z virových je vyšší výskyt hepatitidy E, horečka dengue atd. Proti těmto nemocem však není očkování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here