Očkování do Nepálu je vhodné před odletem konzultovat s lékařem, který se specializuje na cestovní medicínu, které najdete v nejbližším očkovacím centru.
Pravdou však je, že pro Čechy v současné době není aktuálně žádné povinné očkování do Nepálu. Nicméně, existují nějaké doporučené. Zvažte obzvláště očkování proti žloutence A+B, břišnímu tyfu a přeočkování proti tetanu.
Obsah článku
Co je břišní tyfus?
Břišní tyfus je život ohrožující infekční horečnaté onemocnění, které se vyskytuje především v zemích s nízkým hygienickým standardem, včetně turistických oblastí v rozvojových zemích Asie, Střední a Jižní Ameriky a Afriky. Inkubační doba může 5-21 dní, v průměru je to 14 dní.
Příznaky
Příznaky onemocnění nastupují pozvolna. Typická je postupně se zvyšující se horečka, bolesti hlavy a břicha, nechutenství, malátnost a únava. S vysokými horečkami se objevuje obluzenost. Průjem nebývá přítomen, naopak, nemocní si stěžují na zácpu. Objevit se může i prchavá vyrážka. Posléze dochází k zvětšení jater a sleziny a vzácně se může rozvinout zánět srdečního svalu, prasknutí střeva s krvácením nebo zánětem žlučníku. Spojeno je to i s bacilonosičstvím.
Očkujte se nejpozději 14 dní před odjezdem.
Žloutenka typu A+B
Žloutenka typu A
Virová hepatitida typu A, je zánětlivé onemocnění jater. Vyskytuje se na celém světě a hlavně tam, kde je nízký hygienický standard. Postihuje především děti. Ve vyspělých zemích pak lidi každého věku, kromě těch, kteří nemoc již prodělali nebo byli očkováni.
Přenos je především fekálně-orální, tedy stolicí nemocného, buď přímo znečištěnýma rukama od osoby k osobě nebo nepřímo kontaminovanými potravinami, vodou nebo předměty. Riziková je obzvláště konzumace tepelně neupravených potravin v prostředí s nedostatečným hygienickým zázemím personálu, konzumace vody a nápojů neověřené kvality, přítomnost ledových kostek v nápojích, konzumace jídla prodávaného na ulici nebo ve stáncích rychlého občerstvení. Existuje i možnost přenosu pohlavním stykem a krví, je ale výrazně méně častá.
Příznaky
V první fázi se nemoc projevuje podobně jako chřipka, tedy zvýšenou teplotou, nevolností, bolestí kloubů, svalů, hlavy, břicha a celkovou slabostí. Mohou se vyskytnout i kožní a nervové projevy, změna barvy kůže, očního bělma, moči a stolice. U dětí obvykle onemocnění probíhá bezpříznakově, a proto jsou nejvíce nebezpečné, co se šíření týče. Nemusí si toho být vědom. Rekonvalescence však trvá i několik měsíců. Naštěstí onemocnění nepřechází do chronicity a nemá trvalé následky.
Inkubační doba trvá obvykle 15 až 50 dní.
Hepatitida B
Žloutenka typu B je virový infekční zánět jater. Virus je vysoce odolný. V kapce zaschlé krve dokáže přežít několik týdnů. Zmrazení ho rovněž nezničí. Virus je 100x nakažlivější než HIV. Onemocnění může přejít do chronicity. Inkubační doba tohoto onemocnění je 45-180 dní.
Příznaky
Onemocnění se rozvíjí postupně, zpočátku jsou příznaky podobné chřipce. U 5-10% může nemoc přejít do chronického stádia a může vést i k cirhóze a může vést dokonce i k rakovině jater. Onemocnění tak může mít závažný průběh a může vést k selhání jaterních funkcí a smrti.
Očkování proti žloutence typu A+B se očkuje ve třech dávkách. Před dovolenou je nutno podstoupit první 2. Ta třetí dávka je obvykle aplikována půl roku po první. Dokončené očkování vám zajistí imunitu na dalších 10 let.