Domů Nemoci Imunitní systém Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je velmi vážné onemocnění postihující mozek a mozkové blány, které mívá celoživotní následky, a v krajním případě může skončit i smrtí. Nejúčinnější možností ochrany je očkování. Jak a kde se očkování proti klíšťové encefalitidě provádí? A od kolika let je možné děti očkovat? Dočtete se níže.

Klíště je nebezpečný parazit

Klíště je nebezpečný parazit, který přenáší vážná infekční onemocnění, zejména lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Mírné zimy v posledních letech mají za následek zvýšený výskyt klíšťat, a proto význam ochrany před nimi roste.

Encefalitida představuje vážné onemocnění

Klíšťová encefalitida neboli meningoencefalitida je neuroinfekční onemocnění, jehož nejčastějšími přenašeči (vedle komárů) jsou právě klíšťata, která přenášejí viry, konkrétně flaviviry, které encefalitidu způsobují. Vzhledem k tomu, že encefalitida postihuje mozek, jedná se o velmi vážné onemocnění.  Inkubační doba, tedy čas mezi nákazou a propuknutím nemoci se pohybuje od 3 dnů do 3 týdnů, nejčastěji však 7 až 14 dní.

Příznaky klíšťové encefalitidy

A jak se nemoc projevuje? Příznaky klíšťové encefalitidy rozdělujeme v závislosti fází onemocnění do tří skupin. V první fázi se infikovaný člověk cítí unavený, trápí ho bolesti svalů a kloubů a často i bolest hlavy. Tedy stav, který se podobá běžné viróze, nebo chřipce.  (V některých případech nemusí první fáze nemoci vůbec nastat.) První fáze bývá přibližně po týdnu vystřídána druhou, a to stavem adaptace. Jedná se o tzv. bezpříznakové období, kdy pacient kromě únavy nespatřuje žádné další příznaky. Ve třetí fázi však nemoc udeří naplno, dostaví se velmi silné bolesti hlavy, které jsou doprovázené vysokou horečkou a světloplachostí. Často se objevují i další zdravotní obtíže, jako je celková dezorientace, poruchy spánku a paměti, poruchy koncentrace, atd. V případě podezření na encefalitidu je nutné vyhledat co nejdříve obvodního lékaře, který provede odběr krve, aby mohl podezření vyloučit nebo potvrdit.

Možné komplikace a následky

Může dojít také k obrně končetin a v případě, že viry napadnou spodní centra mozku řídící životně důležité funkce, může nastat také smrt. Některé projevy nemoci, které jsme popsali ve třetím stadiu, například poruchy spánku, paměti nebo obrna končetin, mohou pacienta provázet ještě dlouhou dobu po ukončení nemoci nebo dokonce doživotně. Medicína pro tento případ, který se vyskytuje přibližně u jedné desetiny pacientů, používá termín postencefalitický syndrom.

Nejúčinnější způsob ochrany

Očkování proti klíšťové encefalitidě je v současné době jedinou možností, jak se před vznikem této nemoci účinně chránit. Používání repelentů a opatření, jako je zvýšená konzumace vitamínu B, která má klíště odradit, se ukazuje jako nedostačující a doporučuje se proto pouze jako součást prevence. Očkovat lze dospělé a děti od 1 roku věku. Očkování se provádí ve třech dávkách.  Mezi první a druhou dávkou je nutné dodržet 14denní časový interval. Třetí dávka se aplikuje po několika měsících, a to v závislosti na druhu vakcíny. Ideálním obdobím je zima, protože pravděpodobnost, že by mezi první a druhou dávkou vakcíny, kdy není organismus chráněn, došlo k přisátí klíštěte, je takřka nulová.  Existuje však i možnost zkráceného očkování, které lze provést kdykoli během roku. Očkování zajistí ochranu před nákazou po dobu 3 let. Poté je ho třeba opakovat.

Očkovat či neočkovat?

Názory na očkování proti klíšťové encefalitidě se různí.  Přestože toto opatření zajišťuje spolehlivou ochranu před vážným onemocněním, jehož výskyt není ojedinělý (v roce 2013 bylo u nás zjištěno více než 800 případů onemocnění encefalitidou), má mnoho odpůrců. Jedním z hlavních protiargumentů je, že každé očkování představuje vážný zásah do imunity člověka. Zásah očkování proti klíšťové encefalitidě je však minimální.

Očkování není hrazené ze zdravotního pojištění

Očkování proti klíšťové encefalitidě je nepovinné, a proto není hrazeno ze zdravotního pojištění.  Cena z a jednu dávku se pohybuje kolem 700 Kč. Některé pojišťovny však na očkování poskytují příspěvek. Očkovat se můžete nechat i svého praktického lékaře (děti u pediatra) nebo v očkovacím centru.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here