Domů Nemoci Oční vady Oční mrtvice

Oční mrtvice

Oční mrtvice je cévní příhoda, přesněji přední ischemická neuropatie zrakového nervu. Jde o nebezpečný a potenciálně vysilující stav, k němuž dochází v důsledku nedostatečného průtoku krve do tkání umístěných v přední části zrakového nervu. 

Pokud k zablokování dojde, když se cévy vynoří z optického nervu na sítnici, jde o okluzi centrální nebo retinální tepny. Oční mrtvice je velmi závažný stav, protože může způsobit náhlou ztrátu zraku. 

Příčiny oční mrtvice 

Oční mrtvice je způsobena špatnou cirkulací v krevních cévách, které zásobují přední část zrakového nervu. Oční nerv je kabel, který spojuje mozek s okem a nese miliony nervových vláken a krevních cév. I když k oční mrtvici může  dojít úplným ucpáním krevní cévy, která vyživuje zrakový nerv, je častěji způsobena nedostatkem tlaku nebo perfuze tkáně. Krevní tlak se může měnit vzhledem k očnímu tlaku a normální průtok krve je snížen. Pakliže dojde k přerušení dodávky živin a kyslíku zrakového nervu, dojde tím k poškození a ztrátě nervové tkáně, což má za následek ztrátu zraku. 

Příznaky oční mrtvice

Lidé s oční mrtvicí jsou obvykle málo varováni. Většina lidí s oční mrtvicí zaznamenaná ztrátu zraku na jednom oku ráno po probuzení bez bolesti. Někteří lidé si ve vidění všimnou tmavé oblasti nebo stínu, který ovlivňuje horní nebo jejich dolní polovinu jejich zorného pole. Mezi další příznaky patří ztráta zrakového kontrastu a citlivost na světlo. 

Rizikové faktory

Oční mrtvice se nejvíce objevuje u lidí v středním věku a potom také u starších osob. Zhruba 10% pacientů, kteří jsou postiženi přední ischemickou neuropatií zrakového nervu, je mladších 45 let. Kardiovaskulární onemocnění zvyšuje vaše riziko rozvoje onemocnění. U některých pacientů s kardiovaskulárním onemocněním krevní tlak výrazně klesá během spánku. Tento nízký krevní tlak snižuje oběh těmito tepnami, čímž ale zvyšuje pravděpodobnost oční mrtvice. Někteří lékaři se dokonce domnívají, že novější a účinnější antihypertenzní léky mohou při spánku snižovat krevní tlak příliš nízko a vystavovat lidi riziku mrtvice. 

Některé tvary optických disků mohou také zvýšit riziko mrtvice oka. Nervová vlákna, která putují do mozku a dolů zrakovým nervem, musí vstoupit do oka otvorem zvaným optický otvor. Pokud je tento otvor menší než průměr, nervová vlákna se mohou ucpat. Když jsou přeplněné, zvyšuje se riziko vzniku okluze. Ačkoli tento vztah nenní dobře pochopen, lidé, kteří mají významné kardiovaskulární onemocnění a také užívají Viagru, mohou tím být ohroženi. 

Diagnostika 

Základem je anamnéza. Důležité je povědomí o vysokém krevním tlaku, kardiovaskulárních chorobách, vysokém cholesterolu a cukrovce. Změří se vám proto krevní tlak, centrální zraková ostrost a zorné pole. Váš lékař pak také vyšetří váš zrakový nerv, aby zkontroloval bledou barvu nebo případně otok optického disku. 

Vaše normální oko bude porovnáno s postiženým okem, aby se zjistily změny. Váš lékař také pečlivě vyloučí artertický ION, což je velmi závažná oční mrtvice, která postihuje zrakový nerv. Projevuje se horečkou, bolestí hlavy, citlivostí pokožky hlavy, bolestí čelisti, ztrátou hmotnosti, ztrátou chuti k jídlu a únavou. 

Léčba 

Bylo prokázáno, že kortikosteroidy zvyšují ostrost vidění v některých případech oční mrtvice, pokud je léčba zahájena dostatečně brzy. Kortikosteroidy totiž snižují netěsnost cév a zlepšují otoky i krevní oběh. Kortikosteroidy jsou léčbou volby u AION, protože se jedná o oční mrtvici, která se zdá být častěji způsobena sníženým průtokem krve a zánětem, na rozdíl od skutečného ucpání krevní cévy malou částicí nebo embolií. Někteří lékaři pak předepisují léky na snížení očního tlaku v naději, že se zlepší průtok krve so zrakového nervu. Neexistuje však žádný přesvědčivý důkaz, že tyto léky poskytují nějaký přínos. Jiná léčba je zaměřena na kontrolu kardiovaskulárních rizikových faktorů, aby nedošlo k oční mrtvici na druhém oku, protože existuje 30% pravděpodobnost, že k ní dojde do 3 let na druhém oku. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here