Domů Nemoci Stomatologie Odontom

Odontom

Odontom je benigní typ nádoru, který tvoří vazivové pouzdro, ve které jsou všechny součásti vyvíjejícího se zubu. Tyto složky zubu však nejsou uspořádány, jak mají být a nevyvíjí se z nich konečný funkční zub.

Odontomy jsou záležitostí malých dětí. K diagnostikování dochází nejčastěji kolem 10. roku věku. Odontomy se častěji vyskytují u dívek.

Odontomy nejčastěji vznikají v dolní čelisti v oblasti stoliček (molárů a premolárů) a mohou vyvolat zduření čelisti. Jejich růst je většinou omezený. Dorostou určité velikosti a pak se růst naštěstí zastaví.

Rozdělení odontomů:

Odontomy jsou komplexní a smíšené.

Komplexní odontom:

Komplexní odontom je složený z amorfních (beztvarých) měkkých a tvrdých tkání (pojivo, sklovina, cement, dentin), které vytváří změť tkáně. Tkáň vytváří kulovitý útvar, která je uzavřená ve vazivovém pouzdru. Vůbec se tedy nepodobá zubu.

Smíšený odontom:

Smíšené odontomy mají vazivový obal, ve kterém se nachází zralé, diferencované části zubu či malé zoubky v pojivové tkání. Zoubky však nejsou řádně vyvinuté. Někdy je v nádoru přítomná taky kost. U smíšených odontomů tedy můžeme rozeznat součásti zubu.

Mnohočetné odontomy:

Někdy se mohou vyskytovat i mnohočetné odontomy, což naznačuje přítomnost  Gardnerova syndromu.

Příznaky odontomu:

Odontom se nemusí nijak projevit a může být odhalen náhodně při zubním vyšetření. Může se však projevit jako zduření v čelisti a a způsobit zhoršení prořezávání zubů, které se v jeho okolí nacházejí. I když se projeví jako zduření, nebývá bolestivý.

Diagnostika odontomu:

Odontomy se běžně nacházejí stomatology při běžných preventivních kontrolách. Nejčastěji na provedeném rentgenovém snímku.

Léčba odontomu:

Odontomy se řeší chirurgicky. Mohou recidivovat, pokud se špatně odstraní, tj. neodstraní se veškerá tkáň i vazivové pouzdro. Pokud dojde k plnému odstranění, neobjevují se už žádné další obtíže.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here