Domů Nemoci Urologie Odstranění močového měchýře, cystektomie

Odstranění močového měchýře, cystektomie

Odstranění močového měchýře je často jedinou léčebnou možností u některých onemocnění, hlavně v případě nádorů močového měchýře, masivního poranění močového měchýře či u  masivního neztišitelného krvácení.

K odstranění močového měchýře se využívají dvě metody, resp. přístupy.

Může se zvolit klasická operace s řezem nebo laparoskopická cystektomie, která je minimálně invazivní. Klasický operační přístup je zatížen větším množstvím komplikací než laparoskopická operace. Tu však není možné využít vždy.

Operace:

Operace probíhá v plné narkóze a předchází jí vyprázdnění střeva. Přístup k močovému měchýři je přes břišní stěnu. Při nádorových onemocněních se společně s močovým měchýřem odstraňují také lymfatické uzliny, u mužů prostata a semenné váčky, u žen děloha, vaječníky a vejcovody.

Operace je poměrně náročná. Po ní je pacient umístěn na jednotku intenzivní péče asi na 3‒4 dny. Kdy je plně monitorován a strava podávána buď nitrožilně, nebo gastrickou sondou.

Průměrná doba hospitalizace se pohybuje mezi 10‒20 dny. Dle stavu pacienta, hojení po zákroku atd. Pracovní neschopnost je však mnohem delší, neboť i po propuštění do domácího léčení se musí pacient šetřit a sžít se s novou situací.

Po odstranění močového měchýře:

Při odejmutí močového měchýře je také nutné zajistit jeho náhradu, tj. zajistit derivaci moči. V některých případech je možné vytvořit ortotopický rezervoár, tedy obdobu močového měchýře ve stejném místě, v jakém byl. Jedná se o ortotoptické neoveziky (nový „močový měchýř“), které jsou vytvořeny z několika kliček tenkého střeva. Vzniklý pouch (rezervoár) je napojen na močovody a močovou trubici.

Další možnosti jsou:

  • Uretero-ileostomie, do části tenkého střeva jsou napojeny močovody, toto řešení je spojené s možným krvácením do trávicího systému, poškození střeva, „ucpání“ močovodů atd. Moč volně odtéká, pacient je tedy inkontinentní
  • Ureterostomiekutánní ureterostomie, kdy je moč vyvedena na povrch těla, např. na břišní stěnu nebo na bok. Tento typ je v současnosti využíván velmi málo, neboť jako v předchozím případě je odtok moči samovolný, nekontrolovatelný
  • Ureterosigmoideoanastomóza ‒ poslední část tlustého střeva a rektum jsou spojené s močovými cestami, díky tomuto řešení, že je možné moč udržet, neboť jsou funkční řitní svěrače, aby se moč mohla hromadit je vytvořen tzv. pouch, do kterého se moč jímá podobně jako do močového měchýře
  • Rezervoáry s kutánním vyústěním ‒ v břišní dutině se vytvoří rezervoár moči, který ústí na povrch těla, a může být vypouštěn.

Komplikace:

  • Poruchy sexuální funkcí
  • Poruchy odtoku moči nově vytvořenými výstupy, inkontinence, záněty, srůsty…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here