Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Odstranění, trhání krčních mandlí

Odstranění, trhání krčních mandlí

Krční mandle jsou párovým orgánem, s nímž se narodíme všichni. Jejich role je důležitá, významně se podílí na obraně proti infekci. Bohužel rok od roku přibývá počet ORL zákroků, kdy je nutno krční mandle vytrhnout. Ročně tento zákrok absolvuje cca 3500 českých dětí. Proč a je to doopravdy nutné?

Co jsou krční mandle

Krční mandle tvoří tkáň podobná lymfatickým uzlinám. Naleznete je v místě, kde ústní dutina přechází v hltan, čili poblíž vstupu do dýchacích cest. Jejich úkolem je filtrovat cizorodé antigeny baktérií a virů, rozpoznávají je a pomáhají jim vytvořit tělu protilátky.

Proč musí krční mandle ven?

Důvodů proč, je mnoho. K těmto indikacím patří opakované angíny, chronický zánět v mandlích, kdy se v nich nachází infekční ložisko, absces, spánková apnoe, tvorba páchnoucích čepů, zvětšení mandlí do takové velikosti, která brání polykání a dýchání.

Co je třeba před operací

Důležitá je předoperační příprava, jejíž součástí je interní vyšetření, krevní odběry, anesteziologické vyšetření a příjem den před zákrokem.

O trhání mandlí

Trhání krčních mandlí, čili tonsilektomie, je operativní odstranění krčních mandlí. V České republice tento zákrok absolvuje každý rok na 3000 dětí. Moc dobře si pamatuji, jak kdysi trhání mandlí probíhalo jak na běžícím páse. Děti sestřička dovedla v štrúdlu a ve frontě čekaly jako na jatka. Spolu se řevem s ordinace vypadly do 15 minut. Nic moc příjemného. Nikdo se s nimi nepáral. Dnes je tomu naštěstí jinak, přesto obavy zůstávají a mnoho lidí se ptá – trhat, netrhat? Pokud je pádný důvod, tak rozhodně. Trhání mandlí je možno provést nejen v lokální, ale i v celkové anestézii, která je pro nemocného šetrnější. Po uspání a intubaci je do dutiny ústní zaveden ústní rozvěrač a mandle je uvolněna ze svého lůžka a odstraněna. Po důkladném zastavení krvácení je pacient probuzen z anestézie. Po zákroku je nemocný nějakou dobu na JIP. Hospitalizace obvykle trvá cca 2 dny. Hojení rány potom 1-2 týdny a celková rekonvalescence až 1 měsíc. Při plánovaném trhání mandlí je lepší, aby proběhla v zimních měsících.

Rizika a komplikace trhání mandlí

  • krvácení z rány (záhy po operaci i později v době do 2 týdnů)
  • zvracení
  • huhňání
  • porucha chuti
  • poranění zubů
  • zatékání tekutin do nosohltanu

Péče po zákroku

Po propuštění by nemocný neměl ještě týden až dva chodit do práce nebo do školy. Je zapotřebí se vyvarovat větší tělesné námahy, horkých koupelí a pobytu na přímém slunci. Jídla by měla být měkká, ne horká, nedráždivá. Skvělá je i zmrzlina.

Jiná možnost léčby

Pokud se nerozhodnete pro trhání krčních mandlí, je možno vyzkoušet dlouhodobou injekční léčbu penicilinem, dlouhodobé výplachy mandlí a rovněž u mandlí s ložisky můžete vyzkoušet opakované rozříznutí mandlí a vypuštění hnisu. Nutno však upozornit, že tu existuje velké riziko opakování, takže v konečném výsledku se může jevit trhání mandlí jako jednodušší a lépe snesitelné pro nemocného.

1 komentář

  1. Dobrý den,prosila bych o odpověď na otázku: Jaká jídla je vhodné připravit a uvařit pacientovi po operaci krčních mandlí? děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here