Domů Nemoci Léky Ofloxacin

Ofloxacin

Ofloxacin jsou antibiotika, jež náleží do skupiny fluorchinolonů. Jeho účinnou látkou je ofloxacin. Lék funguje na principu blokování některých enzymů, které jsou potřebné k tvorbě a opravě bakteriální DNA. Ruší tím schopnost bakterií množit se. 

Indikace Ofloxacin

Lék je předepisován k léčbě bakteriálních infekcí. Indikuje se i z důvodu pyelonefritidy, komplikovaných infekcí močových cest, salmonelózy, nekomplikované cystitidy, zánětu močového měchýře, zánětu dělohy, zánětu malé pánve, zánětu prostaty a dalších partií mužských pohlavních orgánů, na léčbu infekcí kostí a kloubů, komplikované infekce kůže a měkkých tkání, u bakteriálního zánětu vedlejších nosních dutin, zápalu plic, bronchitidy, infekce u silně oslabených pacientů. 

Kontraindikace

Ofloxacin nesmí užívat ti. kdo jsou citliví na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Užívat ho nesmí pacienti s epilepsií, lidé s CNS se sníženým prahem pro vznik záchvatů, nemocní s poškozením šlach v souvislosti s chinolony. Lék nesmí děti do 18 let, těhotné a kojící. 

Zvláštní upozornění

V případě MRSA je velmi pravděpodobné, že bude rezistentní i na ofloxacin. Proto by se mělo počkat na výsledky citlivosti. Co se týká escherichii coli je vhodné, aby lékař vzal v úvahu jeho rezistenci na toto antibiotikum. To samé platí i u Neisserie gonorrhoeae. U pánevní infekce by měl být Ofloxacin podáván v kombinaci s jiným atibiotikem. P. aeruginosa potřebuje také kombinaci dvou antibiotik. Ofloxacin není indikován v případě angíny způsobené beta-hemolytickými streptokoky. U infekce kostí a kloubů je zapotřebí kombinace spolu s dalšími protizánětlivými léky. 

U léčby s Ofloxacinem jsou známé závažné kožní stavy známé jako Stevensův-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza. Pacienti by měli být o tom poučeni a je nutné hned lék vysadit a navštívit lékaře. Známé jsou i poměrně časté alergické reakce. S užíváním těchto antibiotik jsou známé i potíže způsobené Clostridiem difficile. To se projevuje těžkým průjmem s příměsí krve. Mohou nemocného ohrozit na životě a mohou vést až k pseudomembranózní kolitidě. 

Co se ví v souvislostech s chinolony

Chinolony mohou zvyšovat epileptické záchvaty a proto je antiobiotikum kontraindikováno pro epileptiky. Lék musí být užíván velice opatrně i v případě užívání NSAID nebo Syntofylinu. Užívání antibiotik může vést k ruptuře šlach. Riziko se zvyšuje u pacientů ve věku nad 60 let. Riziko se zvyšuje i po transplantaci. U pacientů s nemocnými ledvinami je zhoršené vylučování léku. Je nutno upravit dávkování a i tak by měly být ledviny sledovány. Užívání léku může podpořit deprese. Jsou známé i sebevražedné myšlenky. Během léčby může dojít i k poškození jater, a proto ti, kdo už je poškozené mají, by lék měly užívat pouze pod bedlivým dohledem a kontrolou. Ofloxin a antagonista vitamínu K vyžaduje opakovanou kontrolu srážlivosti krve. Myasthenia gravis kontraindikuje podávání tohoto léku. 

Lék není určen pro těhotné a kojící. Ovlivňuje řízení motorových vozidel a obsluhu strojů. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům náleží zřejmě zvýšený výskyt rezistentních bakterií a plísní. Objevit se dále mohou i různé poruchy krve, včetně chudokrevnosti. Dále jsou časté i hypersenzitivní reakce. K dalším nežádoucím účinkům patří ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku, zmatenost, deprese, nespavost, bolest hlavy, závratě, pálení v očích,zánět spojivek, podráždění očí, závratě, poruchy rovnováhy, palpitace, tachykardie. Dále pak suchý kašel, rýma, bolesti břicha, nevolnost, průjem, zvracení a kožní reakce.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here