Domů Nemoci Vyšetření, operace OGTT

OGTT

Pod zkratkou OGTT se skrývá Orální glukózový toleranční test, který se provádí za účelem včasného odhalení gestačního diabetu, čili těhotenské cukrovky. Někdy se provádí i u jiných osob než u těhotných, a to i u nemocných s cukrovkou, při akutních stavech a stresu, hladovění a po operaci.

Proč lékař chce provést OGTT

OGTT se provádí u nemocných s hraniční ranní glukózou, při podezření na poruchu tolerance glukózy, u jedinců s vyšším rizikem vzniku cukrovky, v těhotenství a po porodu.

Test na těhotenskou cukrovku OGTT

Test na těhotenskou cukrovku se provádí mezi 24.  a 28. týdnem těhotenství a provádí se proto, aby se vyloučila těhotenská cukrovka. V případě rizika vzniku se provádí tento test i v prvním trimestru, případně rovněž i v třetím trimestru. Do rizikové skupiny patří obézní ženy, ženy s gestační cukrovkou v předchozích těhotenstvích, těhotné v jejichž rodině se nachází cukrovka, ženy, které v předchozím těhotenství porodily dítě větší než 4 kilogramy anebo ty ženy, které dříve porodily mrtvé dítě.

Jak OGTT probíhá

Test se provádí ráno na lačno, kdy je zapotřebí, abyste 12 hodin nepili a nejedli. Test by se měl provádět ve chvíli, kdy jste zdrávi. Předchozí den byste se však v jídle neměli nikterak omezovat. Test probíhá tak, že se odebírá krev nejprve na lačno, kdy se odebírá krev z žíly i z prstu. Pak je zapotřebí vypít roztok glukózy. Další krev se pak odebírá po hodině od vypití sladkého nápoje a poslední odběr se provádí po další hodině. V průběhu testu je nutné, aby testovaný zůstal v klidu, tedy ani nechodil, protože i to může zkreslit výsledky.

Hodnocení výsledků OGTT

Zvýšené hodnoty jsou:

  • nalačno 5,1 mmol/l a výše
  • 60 minut po vypití nápoje OGTT 10 a víc
  • po dalších 60 minutách 8,5 mmol/l
  • Zvýšení alespoň jedné z hodnot svědčí pro gestační i jinou cukrovku. Nerozlišuje se zde na lehkou nebo těžší poruchu.

Nežádoucí účinky testu

Nebudeme lhát, ale taková nálož cukru mohou doprovázet i bolesti hlavy, nevolnost, zvracení. 2 hodiny po podání glukózy se může projevit jako posthyperglykemická hypoglykémie.

Když je OGTT pozitivní

Když je OGTT pozitivní je nutno brát váš stav, že máte cukrovku. V případě těhotenství pak tzv. gestační cukrovku. Ženy s takovým výsledkem jsou následně odeslány do diabetologické poradny. Tam je žena poučena o dietě a je až do porodu opakovaně kontrolována.

Kdy může OGTT být klamavé

Ptáte se, jestli existuje nějaká možnost, kdy by mohl test klamat: Ano, existuje. Je to tehdy, když je proveden pouze z prstu a ještě k tomu za užití glukometru. Může být klamavý i tehdy, když v průběhu třech hodin nejste v klidu, ale vykonáváte nějakou činnost, klidně i chůzi. A klamat může i tehdy, když nedodržíte předepsané lačnění. K chybě může dojít i tehdy, když nejsou přesně dodrženy intervaly pro odběr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here