Okovec (olecranon ulnae) je část kosti loketní (ulna). Název olecranon pochází z řečtiny. Olene znamená loket a kranon hlava.
Anatomické souvislosti:
Na loketní kosti ho nalezneme na části blíže ramennímu kloubu a jedná se o velký zobákovitý, zahnutý výběžek, který vytváří kostěný základ pro loketní kloub, který chrání. Na okovec také upíná upíná šlacha musculus triceps brachii (triceps) a částečně také anconeus a upíná se na něj také pouzdro loketního kloubu.
Při natažení lokte se ohýbá dopředu do olekranové jamky pažní kosti. Okovec je tedy v kontaktu s kostí pažní.
Průchod nervů a cév:
Okolo okovce, mezi okovcem a mediálním výběžkem kosti pažní (humerus), probíhá loketní nerv (nervus ulnaris). Právě v této oblasti může dojít k jeho útlaku či poranění, úder na brňavku, což je velmi bolestivé a bolest může vystřelit až do ruky. Nerv může být také utlačován dlouhodobým opíráním se o loket.
Oblast okovce je zásobená ulnární tepnou (arteria ulnaris).
Patologické stavy postihující okovec:
Jako u každé kosti se můžeme i v případě okovce setkat se zlomeninami. Zlomeniny okovce nejsou vzácné a dochází k nim při pádu na ohnutý loket.
Dalším patologickým stavem, který postihuje okovec je olekranonová burzitida. Bursa okovce se nachází mezi okovcem a kůži. Při bursititě dochází k otoku a zarudnutí vrcholu lokte.Stav může mít infekční nebo traumatickou příčinu.