Domů Nemoci Kůže Opary na rtech léčba

Opary na rtech léčba

Opary na rtuOpar neboli herpes je velkým strašákem pro mnohé z nás. Vir, který opar způsobuje, proniká do našeho organismu, kde se usídlí a čeká na svou příležitost. V okamžiku, kdy je obranyschopnost organismu snížena, zaútočí a vytvoří nejčastěji na rtech typické bolestivé puchýřky. Vir poté žije v organismu schovaný po celý jeho život a může se kdykoli znovu projevit. Proto opary trpíme stále dokola, až několikrát ročně.

Základní informace o oparech

Opar, neboli herpes, je infekční onemocnění napadající nejčastěji kůži a sliznici dutiny ústní. Opary vyvolává vir herpes simplex typu I, odlišný od typu II způsobujícího genitální formu oparu. Samotná infekce tímto virem se zpravidla nijak neprojeví. Zdrojem nákazy jsou sliny nemocného a kontakt s virem potřísněnýma rukama a dalšími předměty. Herpes simplex napadá nervová ganglia, ve kterých se usidluje a čeká na oslabení imunitního systému. To může vyvolat nachlazení, virová infekce, fyzická zátěž, únava, stres, u žen menstruace nebo pouhý pobyt na slunci (ultrafialové záření). Při snížené obranyschopnosti se vir aktivuje a způsobuje charakteristickou tvorbu malých bolestivých puchýřků naplněných tekutinou obvykle na rtu, ale vzácně i na sliznici dásní, měkkého i tvrdého patra a tváří. Tyto puchýřky po několika dnech praskají a zasychají ve stroupky.

Možné komplikace

Opary jsou onemocnění, které se může kvůli trvalému usídlení viru v těle objevovat pravidelně až několikrát do roka. Přesto většinou pokaždé zmizí do deseti dnů bez žádných dalších komplikací. Závažné komplikace oparů jsou vzácné a patří k nim zejména život ohrožující herpetické záněty mozkových blan. Obezřetní bychom měli být i pokud máme opar v blízkosti oka – jeho postižení virem herpes může být velmi nebezpečné a zrak ohrožující. Každé ložisko viru se může také snadno infikovat bakteriemi, na jeho povrchu se vytvoří žlutavý mokvající povlak, okolí postiženého místa může být oteklé a připojit se mohou i teploty. Těžké průběhy onemocnění mohou zanechat i jizvy případně změny zbarvení kůže.

Léčba a prevence

Proti klasickým oparům na rtech a v jejich okolí bez komplikací účinně zabírají tzv. virostatika, která (podobně jako antibiotika ničící bakterie) zabíjí viry. Virostatika jsou dostupná nejčastěji ve formě mastí (oblíbený je např. Herpesin), které se používají lokálně na postižené místo, nebo v podobě tablet a infuzí. Ty se podávají u závažnějších postižení virem herpes simplex. Léčba se musí aplikovat včas, aby byla účinná. Pokud již na rtech nebo v jejich okolí cítíte charakteristické svědivé a palčivé pocity, je dobré zahájit léčbu ještě před vypuknutím prvních příznaků. Vytvořený opar je dobré také vysoušet antiseptickým roztokem nebo pastou. Případná bakteriální infekce se řeší antibiotiky taktéž buď ve formě mastí nebo tablet.

Několik rad na závěr

Pokud chceme, aby opary zmizely co nejdříve a abychom se vyvarovali případným komplikacím, je dobré dodržovat několik základních pravidel. Vzniklé puchýřky se nesnažte žádným způsobem odstraňovat (mačkat nebo propichovat), ani následné strupy nemáčejte a neolizujte. Dbejte zvýšené hygieny tak, aby se infekce nerozšiřovala – po styku s oparem si důkladně umývejte ruce. Uživatelé kontaktních čoček by měli dbát zvýšené opatrnosti, aby se infekce nepřenesla do oka při jejich aplikaci. Důležité je tako používat výhradně své vlastní hygienické potřeby a nádobí (skleničky, příbory apod.)

Sdílejte

1 komentář

  1. Opar rychle zaschne a začne se hojit a tak nemusí člověk trpět například tím že se první 2 dny nemůže ani napít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here