Domů Nemoci Vyšetření, operace Operace čelisti

Operace čelisti

Operace čelisti bývá poměrně vážný a různorodý zákrok. Závisí na problému, který je jím řešen.

Typy operací čelisti

Poúrazová operace na čelisti:

Po některých úrazech (pádech, dopravních nehodách) může dojít k zlomení čelisti a je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku se zafixováním čelisti, popř. s doplněním kostního štěpu, pokud je to nutné, aby došlo ke správnému srůstu kosti a zachování funkčnosti.

Operace čelisti s nádorem:

Chirurgický zákrok na čelisti se provádí také ve chvíli, kdy se v kosti nachází nádor, který je nutné vyjmout. Prostor, který zbude, se vyplňuje kostním štěpem, aby došlo k rychlejšími zaplnění a zpevnění čelisti.

Korekční operace čelisti:

Korekční operace čelisti mají za úkol napravit vadu čelisti, jejího postavení atd. Nejčastěji se jedná o závažný předkus, při němž je mezera mezi horními a dolními zuby více než 5 mm. Je však nutné odlišit od stavu, kdy je předkus způsobem vyklopením zubů a čelist je v pořádku. Zde se řeší problém pomocí rovnátek. Předkus však může vzniknout také na základě toho, že je dolní čelist nedovyvinutá, malá a posunutá směrem dozadu. Tento stav je možné řešit pouze chirurgicky, tj. korekční operací čelisti. Před operací musí chirurg znát přesný tvar a postavení čelisti. Musí se udělat snímky, a to hlavně boční, díky nimž je možné změřit rozsah vady i důvod jejího vzniku.

U pacientů s malou dolní čelistí se setkáváme s tím, že jim jakoby chybí brada, i přesto, že jsou hubení, mají podbradek, tj. dvojitou bradu. Často také trpí chrápáním a sužuje je spánková apnoe.

Léčba kostní vady na čelisti je vždy kombinovaná. Je zde souhra mezi ortodontistou a chirurgem. Je totiž nutné narovnat zuby do správné pozice. Když se toto podaří, je možné operovat.

Ortognátní operace:

Výše popsaný postup vede k operacím, které se nazývají ortognátní. Během nich dojde k uvolnění a předsunutí dolní čelisti. Doplňuje se plastika brady. Po léčbě je pacient opět svěřen do rukou ortodontisty. Zuby se opět musí srovnat do nově vytvořeného skusu.

Někdy je možné vytvořit zcela „normální“ skus, jindy pouze kompromisní. Ten není dokonalý, ale esteticky i funkčně lepší než výchozí stav. Operace je možné provádět po dovršení 18 let. U žen, které měly brzo menstruaci, tj. 11 let a méně, je možné operaci provést již v 17 letech.

Operace se provádí v plné anestezii.

Pooperační režim:

Po zákroku je nutné čelist znehybnit, což se dělá pomocí gumiček mezi horními a dolními rovnátky. To pomáhá udržet zuby u sebe. Gumičky se mohou sundávat jen na čistění zubů. Během prvních 3 týdnů může pacient pouze tekutou stravu. Pak již může jemně kousat. Až po 6 týdnech již není nutné nosit gumičky a pacient může normálně vyslovovat i kousat.

Je nutné nosit klasická napevno daná rovnátka. K plnému srovnání chrupu dochází za cca 1,5 roku.

Co vše je možné operačně řešit:

  • Velmi malá nebo velmi velká brada
  • Asymetrie obličeje, kdy je brada nakřivo, což vede i ke zkříženému skusu
  • Otevřený skus, což je stav, kdy se horní a dolní zuby nedotýkají, dokusování probíhá jen na několika zadních zubech
  • Úzká horní čelist
  • Úsměv, při němž vykukují dásně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here