Domů Nemoci Vyšetření, operace Operace hlasivek

Operace hlasivek

Nejčastějším důvodem operace hlasivek jsou různé výrůstky nebo nádory na hrtanu a v jeho blízkém okolí.Ty mohou postiženému působit dechové obtíže, chrapot, bolesti, obtíže s polykáním nebo nepříjemný pocit cizího tělesa. Kromě nich se operace hlasivek provádí i z důvodu uzlíků a cyst na hlasivkách.

Co jsou hlasivky

Hlasivky se nachází v zúžené části hrtanu. Tvoří je svaly, vazy a hlasivkovková řasa. Jejich pohybem, když vzduch prochází hlasivkovou štěrbinou, vzniká hlas.

Důvody operace

Cílem operace hlasivek může být i detailní vyšetření hlasivek nebo odebrání vzorků tkáně, které se následně odesílají k histologickému vyšetření. K operaci hlasivek se přistupuje potom, co dosavadní konzervativní léčba proběhla neúspěšně. U nádorů hlasivek je zapotřebí jednat rychle a radikálně, jinak hrozí zhoršení problémů (zejména chrapotů, polykání a nepříjemného pocitu v krku). Je zde i velké riziko metastazování, udušení a smrti.

Jak se provádí operace hlasivek?

Operace se provádí v narkóze na oddělení ORL. Předem je proto nutno provést předoperační vyšetření. Operace probíhá pod mikroskopem, kdy se ústy zavede do hrtanu rourka. Odstraní se výrůstky a odeberou se i vzorky k histologickému vyšetření. Hrtan se důkladně prohlédne, aby se lékař ujistil, že vše, co tam nemá být, je odstraněno. Celý zákrok netrvá příliš dlouho, ale jen několik málo minut.

Rizika a komplikace zákroku

Při operaci hlasivek je nutno počítat s možností, že mohou vzniknut otlaky a bolesti v oblasti rtů, jazyka, hltanu a zubů. Díky poloze hlavy v průběhu operace se rovněž může objevit i krátkodobá bolest šíje. U defektního chrupu může dojít k jeho poškození i přesto, že je chráněn rouškou. Hrozí zde i otok hrtanu, což vyvolá dušení, a to se neobejde bez hospitalizace. Podcenit není nutno ani krvácení z rány, infekci v ráně, možnost krevních sraženin, porušení hlasu anebo také i alergickou reakci.

Péče po operaci hlasivek

Délka hospitalizace se odvíjí od samotného onemocnění. U nenádorových chorob se jedná obvykle o 3-7 dnů. Mnohdy se neobejde bez pomoci foniatra. Lidé po operaci si musí šetřit hlas, inhalují různé léky a musí zcela vynechat kouření. V rámci podpory zhojení rány po operaci se podávají i různé léky přímo do hrtanu. Pracovní neschopnost obvykle trvá 2-4 týdny. V případě nádoru je dotyčný předán na onkologické oddělení. Někdy jsou lidé po operaci odeslány do lázní, aby tam proběhlo doléčení.

Hudbou budoucnosti je operace prováděná laserem, která však není prozatím hrazená pojišťovnou. Takováto operace slibuje rychlejší zhojení a také je ji možné provádět bez anestézie.

Prognóza

Prognóza je celkem dobrá, pokud byl odstraněn celý nádor a metastázy nebyly prokázány. Nyní je to už jen na tom, jestli se bude řídit doporučeními lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here