Domů Nemoci Vyšetření, operace Operace karpálního tunelu

Operace karpálního tunelu

Operace karpálního tunelu je indikována z důvodu syndromu karpálního tunelu, což představuje jakési ucpání nervového kanálku v oblasti zápěstí. Tímto kanálkem probíhá důležitý nerv zvaný nervus medianus. Stav doprovází urputné bolesti, zejména v noci, brnění prstů, jejich zhoršené ovládání a oslabení. Toto onemocnění patří k těm nejčastějším úžinovým syndromům, které také ponejvíce vedou k operaci.
V současné době trápí karpální tunel cca 4% populace. Nemoc se vyskytuje až 4x častěji u žen než u mužů a nejvíce ve věku 40-60 let.

Příčina vzniku onemocnění

Nejčastější příčinou vzniku je přetěžování rukou, úraz zápěstí, cukrovka, onemocnění štítné žlázy, revmatoidní artritida, obezita a genetická predispozice.

Léčba syndromu karpálního tunelu

Počáteční léčba se obvykle zvládne konzervativně. Pokročilé stavy se bohužel neobejdou bez chirurgické léčby. I té však existuje hned několik druhů.

Otevřená operace

Ta spočívá v uvolnění nervu protětím zesíleného zápěstního vazu z malého řezu. To se dělá v lokálním umrtvení. Tento zákrok se provádí ambulantně a je hotovo do 15 minut. Nemocný nemusí být hospitalizován. V případě nekomplikovaného průběhu je nutno šetřit ruku 7-10 dnů. Rehabilitace pak probíhá ještě 8-10 týdnů.

Endoskopická operace

I endoskopická operace probíhá v lokální anestezii. Léčebná metoda však spočívá v tom, že endoskop se zavádí do prostoru mezi středovým nervem a ztluštělým karpálním vazem. Potom pod kontrolou endoskopem lékař protne pouze karpální vaz. Kůže a podkoží nad nervem zůstane nedotčená. Operace trvá také chvilku, asi jen 30 minut. Rekonvalescence po operaci je mnohem rychlejší. Nemocnému postačí jen 5-7 dní, aby šetřil končetinu a 4-6 týdnů rehabilitace. Analgetika takřka nepotřebuje.

Komplikace operace

I když se jedná o šetrnou operaci, která se neprování v celkové anestézii, ale pouze v lokální, je to stále operace a mohou ji proto doprovázet i nějaké komplikace. Žádný lékař třeba nemůže zaručit nekomplikovaný průběh a bezproblémové hojení. K nejčastějším komplikacím patří infekce, rozestup rány, špatné hojení rány, velké krvácení v průběhu operace anebo po ní, tvorba tuhých jizev, alergická reakce na anestetikum, dezinfekci, léky, šití anebo obvazový materiál. Někdy může dojít k selhání hojení nervových vláken a k neobnovení motorické a senzitivní funkce nervu.

Co dělat po operaci karpálního tunelu

Po operaci je nutno udržovat ruku v klidu, suchu a čistotě. Ruku udržujte alespoň 2 dny ve zvýšené poloze. Vhodné je šátkový závěs. V noci si ruku pak vypodložte polštářem. V zimě noste rukavice. Rehabilitace nastává cca po 7-10 dnech, kdy se nejprve začnou rozcvičovat prsty. Pozor však, vyvarujte se pohybu zápěstím! Veškerá rehabilitace není o výkonu, ale o pomalém a vydatném cvičení ohýbání prstů. Rehabilitace by měla probíhat s podporou lokálního fyzioterapeutického pracoviště. Rehabilitace je pozvolná a trvá cca 1-2 měsíce. Nezanedbejte ji, mohlo by vás to stát hybnost ruky a přineslo by vám to velkou bolest. Ve finále je léčba ukončena EMG vyšetřením.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here