Domů Nemoci Vyšetření, operace Operace močového měchýře

Operace močového měchýře

Zákroky na močovém měchýři se provádí nejčastěji z důvodů nádorového onemocnění. Provádí se operace „klasické“, laparoskopické nebo endoskopické, dle stavu pacienta a patologie, kterou je nutné řešit, tj. např.  již zmíněné nádory močového měchýře, polypy, divertikly atd.

Klasická operace močového měchýře:

V rámci léčby močového měchýře je možné provést excizi, vyříznutí patologické tkáně. Mnohdy je nutné provést radikálnější zákrok, to často u nádorů, a to parciální resekci, kdy dochází k odstranění části močového měchýře či celého močového měchýře. Operace se provádí v plné anestezii. Řez je veden v nejčastěji podélně v podbřišku, jen zřídka příčně. Tak je možné dostat se k močovému měchýři.

Po provedení radikální cystektomie, odstranění močového měchýře, je nutné zajistit odtok moči. Může se vytvořit nový močový měchýř, např. z části střeva, nebo se moč vyvede stomií.

Laparoskopické operace:

Laporasokopie bývají méně invazivní a pro pacienty výhodnější, ale není možné je využít ve všech případech. Laparoskopicky je možné řešit divertikly  (výchlipka) močového měchýře. Některé typy nádorů, které neprorůstají stěnou močového měchýře, polypy atd.

Endoskopická operace:

Endoskopická operace močového měchýře je léčebný zákrok, který je minimálně invazivní. Není nutné provádět klasický kožní řez v oblasti podbřišku. Využívá se při řešení patologií v močovém měchýři, např. v případě nádorů, polypů, krvácení.

Provedení zákroku:

Přestože se nejedná o otevřenou operaci, musí pacient podstoupit předoperační vyšetření. Pokud je to možné, jsou vysazeny léky proti srážení krve. Pacienti 6 hodin přes samotnou operací nejí a nepijí. Zákrok je prováděn v celkové anestézii.

Nástroj se zavádí přes močovou trubici. Někdy je však příliš úzká a je nutné ji rozšířit, popř. naříznout. Po zavedení nástrojů, endoskopu do močového měchýře, je podrobně prohlédnut a následně také ošetřen, tj. např. je odstraněna nádorová tkáň. Operace zabere cca 45−60 minut. Po operaci je zaveden do močového měchýře katetr pro výplachy a odvodu moči.

Mezi tyto zákroky patří i transuretrální resekce. Tento postup se využívá u povrchových nádorů močového měchýře, tj. jsou v oblasti sliznice a neprorůstají hlouběji. Skrz močovou trubici je zaveden resektoskop, na jehož konci je klička, která produkuje vysokofrekvenční proud. Použitím se odstraní nádorová tkáň a je odsátá z močového měchýře.

 Cystolitotrypse:

Jedná se o zákrok, který má za účel rozbít močové kameny v měchýři. Litotrypse je prováděna endoskopicky.  Přes močovou trubici je vpraven endoskop do měchýře a jeho pomocí se rozdrtí kámen, který pak v podobě drobných částeček odejde společně s močí. Nebo se části odstraní za pomocí kleští.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here