Domů Nemoci Vyšetření, operace Operace pupeční kýly

Operace pupeční kýly

Operace pupeční kýly patří k těm nejčastějším chirurgicky řešeným problémům. Vzniká v oblasti pupku, kde je přirozeně slabší místo. Touto kýlou trpí ženy i muži v každém věku. Pokud se objeví při narození, nebo těsně po něm, může ještě vymizet, avšak, jestliže se objeví u dospělých, nezbývá nic jiného než ji odstranit.

Příčina vzniku pupeční kýly

Tato kýla u dospělých nejčastěji vzniká z důvodu velké nadváhy, těhotenství nebo také i z důvodu silného kašle. Pupeční kýlou trpí ve větší míře spíše ženy.

Co je pupeční kýla

Pupeční kýla je vyklenutí výstelky břišní dutiny, společně s orgány dutiny břišní, defektem ve stěně břišní do podkoží v oblasti pupku. Jejím největším rizikem je uskřinutí, kdy se obsah kýly nemůže z podkoží vrátit zpět do dutiny břišní. V této fázi pak může dojít k odumření obsahu v kýlním vaku v podkoží a nemocného vážně ohrožuje na životě. Je nutno co nejrychleji chirurgicky zasáhnout. Lépe je však situaci řešit mnohem dříve, než ke komplikacím dojde. Operace je jediným řešením tohoto zdravotního problému.

Operace pupeční kýly

Operace pupeční kýly může probíhat hned několika různými způsoby. Klasickým způsobem chirurg krátkým řezem nad pupkem uvolní kýlní vak a vrátí obsah do dutiny břišní. V dalším kroku se pak provádí sešití vazivových tkání. Bohužel jde o nejchatrnější způsob “opravy” kýly, který je vhodný pouze u drobné kýly. Je zde totiž velké riziko recidivy. Nevýhodou je zde i délka rekonvalescence, která obvykle trvá 4-8 týdnů. Další operační metodou při operaci kýly je plastika s užitím síťky. I tato operace se provádí z řezu nad pupkem, avšak uzávěr defektu je prováděn s pomocí síťky, která je fixována k okolním vazivovým strukturám. Nevýhodou této operace je to, že se do těla nemocného dává cizorodý materiál, který nemusí být snášen. Je zde proto větší riziko zánětů a riziko odmítnutí tělem. Přesto je tato metoda považována za výhodnější, protože % komplikací je mnohem nižší než u klasického způsobu provedení. Vůbec nejlepší a nejmodernějším způsobem operace pupeční kýly je však laparoskopicky provedená plastika, což je pouze malý invazivní zákrok, který je spojen i s rychlou rekonvalescencí. Výkon se provádí z 3 malých vstupů a po návratu obsahu do dutiny břišní je branka fixována dvouvrstvou síťkou a vstřebatelnými stehy.

Po operaci kýly

Po operaci kýly ještě můžete po několik dní cítit bolest. Ta se odvíjí podle druhu operace, věku nemocného a prahu bolesti. Důležitou součástí rekonvalescence je správná péče o ránu. Její součástí je její pravidelné sprchování (nikoliv však koupání) a opatrné osušení čistým ručníkem. Při koupeli se vyhněte parfémovaným mýdlům a pudrům. Dávejte si pozor na kýchání a kašel, v případě nejhorším situaci mírněte přitisknutím ruky na operovanou oblast. Nezbytná je i kontrola dané oblasti, zda se nezapaluje. Pokud ano, je nutné opět navštívit lékaře. Nezbytnou pooperační součástí je strava, která by neměla být nadýmavá a měla by podporovat pohyb střev (a zabraňovat zácpě). Dbejte proto na zvýšený přísun potravin s vysokým obsahem vlákniny, dostatečný příjem tekutin a omezení dráždivé a nadýmavé stravy. Co se týká fyzické aktivity je nutné se vyvarovat zvedání těžkých břemen. Vhodné jsou spíše procházky. Řízení motorových vozidel je možné tak za týden po operaci. Sportování je však možné až za 6-8 týdnů po operaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here