Domů Operace Operace vbočeného palce

Operace vbočeného palce

Vbočený palec (hallux valgus) je ortopedický problém, nejčastější deformita chodidla. Není to jen estetická vada, ale je spojená také s bolestmi, rychlejším opotřebením kloubu (artrózou) atd. Nesprávné postavení palce (vychýlení první nártní kosti a prvního článku prstu) má negativní vliv na celou nohu, dochází k přetížení některých částí nohy a bolestem i mimo samotný postižený kloub.

Počáteční stadia je možné řešit konzervativně, tj. změnou obuvi a různými kompenzačními pomůckami (korektory postavení palce). V případě, že tato léčba selže, přistupuje se k chirurgického zákroku.

Operace vbočeného palce:

Operace vbočeného palce (revalgizace) se provádí tak, aby došlo k navrácení vbočeného palce do správné pozice. V této pozici je nutné palec zafixovat.

Operace se provádí v celkové anestezii, ale je možné využít také lokální anestezii, kdy je omezené vnímání bolesti v oblasti nohy. 

Dle typu postižení palce (závažnost deformity, pokročilost degenerace v kloubu mezi nártními kostmi a prvním článkem prstu /metatarzofalangeální skloubení/). Volí se mezi standardními postupy a miniinvazivními, které jsou spojené s rychlejší rekonvalescencí. 

Druhy operací řešící vbočený palec:

Mezi nejčastěji prováděné operace patří následující:

Distální osteotomie:

Distální osteotomií se řeší mírnější formy deformit palce. Chirurg protíná první nártní kost v části bližší metatarzofalangeálního skloubení. Tím dojde ke změně v postavení kloubní hlavice, což upraví i postavení dalších kostí palce. Správné postavení se fixuje šrouby, popř. jinými fixačními pomůckami.

Po operaci je nutné nosit fixaci po dobu cca čtyř týdnů. Šest týdnů je nutné používat berle, mírný nášlap je možné zařadit po čtyřech týdnech. Mezi čtvrtým až osmým týdnem je vhodná fyzioterapie a plná zátěž, včetně sportu, je možná cca po šesti měsících

Proximální osteotomie:

Při proximální osteotomii se protíná nártní kost v blízkosti skloubení se zánártními kostmi.

SCARF osteotomie:

Tento typ zákroku se provádí u pacientů s těžšími vadami. Chirurg protíná první nártní kost po její délce, protětí má tvar písmene Z. Pooperační péče je shodná s distální osteotomií. 

Minimálně invazivní zákroky:

Tyto zákroky jsou v podstatě shodné s otevřenými operacemi. I zde se protíná první nártní kost a mění se postavení kloubu, které se zafixuje. Rozdíl je však v tom, že k práci na kosti se používají frézy, které se ke kosti dostávají skrze malé kožní vstupy. Pozici frézy je nutné kontrolovat pomocí rentgenu přímo na sále. Nejznámějším typem je MICA (Minimally Invasive Chevron Akin). Při tomto zákroku se protíná jak nártní kost, tak první článek palce. Po tomto zákroku je noha fixována přibližně šest týdnů, k postupným nášlapům se přistupuje po čtyřech týdnech a v období mezi čtvrtým až osmým týdnem je vhodné zařadit fyzioterapii. Plná zátěž je doporučována po uplynutí šesti měsíců. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here