Domů Nemoci Gynekologie Opožděná menstruace

Opožděná menstruace

Opožděná menstruace není nic strašného a výjimečného, i když je fakt, že v určitých životních situacích umí pěkně vyděsit. Zažila ji každá žena, a to víc než jednou. Zcela běžně se objevuje na začátku ženského života, tedy v pubertálním věku a pak s příchodem menstruace v období cca od 42 do 45 roku. Povětšinou se nejedná o nic důležitého, ale nemusí tomu tak být vždy, a proto není dobré tuto skutečnost podceňovat.

Nejčastější příčiny opožděné menstruace

  1. Jedním z nejčastějších důvodů opožděné menstruace je stresové období, které může mimo jiné ovlivnit nejen myšlenkové pochody, srdeční pulz a metabolismus, ale také i menstruaci. Ta se pak buď opozdí anebo úplně vynechá. K úpravě cyklu dochází obvykle samovolně potom, co se zklidníte a uvolníte.
  2. K častým příčinám opožděné menstruace patří i změna v každodenním režimu. Stačí přitom, když najednou začnete vstávat v jinou dobu, odcestujete k moři na dovolenou anebo z mateřské nastoupíte zpět do zaměstnání. Tělo tohle všechno vnímá a přizpůsobuje se nové nastalé situaci. Někdy se organismus chytne bez problémů a někdy se z toho člověk dostává jen náročně, což se pak může projevit opožděnou menstruací.
  3. Menstruaci negativně ovlivňuje i nemoc, která může rozhodit obvyklý menstruační cyklus. K úpravě dojde rovněž samovolně po uzdravení.
  4. Negativně se na menstruaci se podepisuje i výrazná a náhlá změna na váze. A je nutno říct, že je vesměs jedno, jestli se se jedná o přibrání tak i razantní zhubnutí. Takováto houpačka ve váze může způsobit nejen pouze opoždění, ale i vynechání, z důvodu úplného vynechání ovulace.
  5. K velmi častým příčinám opoždění menstruace patří i velké fyzické vypětí, ať už pracovní nebo sportovní. Inu, všeho s mírou, abyste za přemíru intenzivního cvičení nezaplatily vynechanou menstruací.
  6. Pozor na některé léky, mohou ovlivňovat menstruační cyklus. Jde o jejich vedlejší účinek a lékař by pak o této skutečnosti měl vědět. Někdy se s tím počítá, ale někdy se může jít o vážný vedlejší účinek, který je zapotřebí co nejrychleji vyřešit. Menstruační cyklus může ovlivnit například antikoncepce anebo antibiotika.
  7. Při výčtu nejčastějších příčin opožděné menstruace nesmíme opomenout ani těhotenství. Kdy opožděná menstruace patří k prvotním příznakům.
  8. Vedle těhotenství se zcela přirozeně menstruace zpožďuje i v jiném životním údobí ženy, a to v době přechodu z produktivního věku do menopauzy, čili v době peri-menopauzy.
  9. Jako poslední ne vážnou příčinou opožděné menstrauce zmíním samotnou menopauzu. I když zde dochází k zástavě ovulace a tedy k menstruaci nakonec nedochází vůbec.

Vážné příčiny opožděné menstruace

K vážným příčinám opožděné menstruace je nedostatek hormonů, která by ovulaci vyvolala. Tento stav může být ovlivněn i pouhým jídlem, ale jednat se může i mnohem vážnější příčinu. Další vážnou příčinou, která může za opoždění menstruace je cysta na vaječníku. Cysta může být různého charakteru (od sebe se mohou lišit i svou velikostí).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here